آژانس فضایی اروپا با همکاری دو شرکت خصوصی در حال ساخت جایگزینی برای ایستگاه فضایی بین المللی است

ایرباس، آژانس فضایی اروپا (ESA) و شرکت سفر فضایی تفاهم نامه جدیدی برای همکاری در حوزه فضا امضا کردند. این تفاهم نامه مربوط به جایگزینی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) و اکتشاف و بهره برداری از فضا به ویژه در مدار پایین زمین است. محور این قرارداد ایستگاه فضایی است استارلب کوچکتر از ایستگاه فضایی بین المللی اما پیشرفته تر خواهد بود.

بر اساس گزارش منتشر شده، این تفاهم سه جانبه جدید توسط شرکای فراآتلانتیک در اجلاس فضایی آژانس فضایی اروپا در سویل اسپانیا امضا شد. در این توافق نامه مشخص می شود که ایستگاه های بالقوه جایگزین برای ایستگاه فضایی بین المللی چگونه خواهند بود و چگونه کار می کنند. ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار است در سال 2030 به طور کامل بازنشسته شود و پس از آن مدتی از مدار خارج شود. اولین واحد این ایستگاه 25 سال پیش به مدار پرتاب شد و از آن زمان به غول 100 تنی تبدیل شد که سنگ بنای پروژه های فضایی در مدار را تشکیل می دهد.

همکاری سه جانبه برای پرتاب ایستگاه فضایی و StarLab

کشورها و پیمانکاران خصوصی در سراسر جهان در حال برنامه ریزی برای جایگزینی ایستگاه فضایی بین المللی هستند. این جایگزین به عنوان یک نسخه جدید و بهبود یافته در نظر گرفته نشده است، بلکه ناوگانی از پایگاه های کوچکتر است که هر کدام توسط ترکیبی از آژانس های دولتی و خصوصی اداره می شوند.

یادداشت تفاهم سه جانبه بین ایرباس، ESA و وویجر اسپیس چگونگی توسعه فناوری های مورد نیاز برای ماموریت های آینده در مدار پایین زمین را تشریح می کند.

  فصل مالیاتی 2024: در اینجا نحوه ثبت رایگان مالیات با این برنامه IRS آمده است

با توجه به تصاویر مفهومی، به نظر می رسد که ایستگاه Starlab یک اکوسیستم کامل مشابه ایستگاه فضایی بین المللی با اسکله هایی برای فضاپیماها خواهد بود. در پشت، چیزی شبیه به یک واحد برای ایمن سازی تجهیزات و آزمایشات و همچنین یک بازوی روباتیک نصب شده است. در طرف دیگر واحدی با رانشگرها قرار دارد که ایستگاه و پنل های خورشیدی را برای تامین انرژی آن حفظ می کند.

در نهایت، شرکا قصد دارند یک اکوسیستم کامل شبیه ناسا ایجاد کنند تا تمام زیرساخت های مورد نیاز برای پشتیبانی از چنین پایگاه مداری را مدیریت کند.

منبع: https://digiato.com/astronomy/esa-airbus-voyager-space-team-up-for-future-starlab-space-station