امروز در فضا: کشف ابرنواختر تایکو

در 6 نوامبر 1572، ستاره شناس آلمانی، ولفگانگ شولر، ابرنواختر تیکو را با چشمان غیرمسلح خود رصد کرد. او متوجه یک ستاره در حال انفجار در صورت فلکی Cassiopeia شد که به روشنی زهره بود و حتی در روز نیز قابل مشاهده بود.

اخترشناسان متحیر بودند زیرا به نظر می رسید ستاره از ناکجاآباد ظاهر می شود. شولر شاید اولین کسی بود که متوجه این موضوع شد، اما ستاره شناس دانمارکی تیکو براهه به طور گسترده ای به عنوان کاشف ابرنواختر شناخته می شود.

براهه این خوشه را به تفصیل مطالعه کرد و یک کتاب کامل درباره ستاره جدید نوشت که بعدها به “ستاره تیکو” معروف شد.

تیکو

در آن زمان هنوز ابرنواخترها کشف نشده بودند. بنابراین تایکو در نهایت در دهه 1940 به عنوان یک ابرنواختر طبقه بندی شد.

اکنون دانشمندان بر این باورند که این جسم ستاره کوچکی به نام کوتوله سفید بوده که هزاران سال پیش منفجر شده است. از آنجایی که تایکو 13000 سال نوری از زمین فاصله دارد، مدتی طول کشید تا همه آن را ببینند.

ظهور ستاره جدید به تجدید نظر در مدل های قدیمی آسمان و سرعت بخشیدن به انقلاب در نجوم کمک کرد. این انقلاب با درک نیاز به تولید فهرست‌های نجومی بهتر و در نتیجه نیاز به ابزار دقیق‌تر رصد نجومی آغاز شد. او همچنین دیدگاه ارسطویی در مورد پایداری جهان اختری را به چالش کشید.

سایر اروپاییانی که این ابرنواختر را رصد کردند کریستوفر کلویس، توماس دیگز، جان دی، فرانچسکو ماورولیکو و بارتولومی ریساچر بودند.

منبع: https://digiato.com/astronomy/tycho-supernova-discovered

  ناسا رکورد را شکست. دریافت لیزر فضاپیمای سایک از فاصله 16 میلیون کیلومتری