اینتل از تراشه هوش مصنوعی Gaudi 3 رونمایی کرد. سریعتر از تراشه Nvidia H100

جدیدترین چیپست هوش مصنوعی اینتل نام خود را دارد گائودی 3 رونمایی شد به گفته اینتل، تراشه جدید این میزان را دو برابر می کند موثرتر می تواند مدل های هوش مصنوعی ایجاد کند یک و نیم بار سریعتر از پردازنده گرافیکی Nvidia H100 این تراشه همچنین در پیکربندی‌های مختلفی ارائه می‌شود، مانند آرایه‌ای از هشت تراشه Gaudi 3 روی مادربرد یا کارتی که می‌تواند در سیستم‌های موجود جا شود.

طبق گزارش CNBC، اینتل تراشه خود را بر روی مدل هایی مانند مدل منبع بازی Llama Meta و همچنین مدل Falcon با پشتیبانی ابوظبی آزمایش کرده است. Gaudi 3 برای کمک به آموزش یا استقرار مدل هایی مانند Stable Diffusion یا مدل تشخیص گفتار Whisper OpenAI طراحی شده است. اینتل همچنین اعلام کرد که تراشه‌هایش نسبت به تراشه‌های انویدیا انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

زمان انتشار تراشه هوش مصنوعی Intel Gaudi 3

به گفته اینتل، تراشه های جدید Gaudi 3 در سه ماهه سوم در دسترس مشتریان قرار خواهند گرفت و شرکت هایی مانند Dell، Hewlett Packard Enterprise و Supermicro سیستم هایی را با این تراشه ها خواهند ساخت. محدوده قیمت تراشه های Gaudi 3 هنوز اعلام نشده است.

Das Camhut، معاون برنامه Xeon اینتل، در مورد تراشه های Gaudi 3 به خبرنگاران گفت:

“ما انتظار داریم که با جدیدترین چیپست های انویدیا بسیار رقابتی باشد. از قیمت رقابتی ما، شبکه یکپارچه، باز و متمایز ما، ما از اترنت استاندارد صنعتی استفاده می کنیم.” “ما فکر می کنیم این یک پیشنهاد قوی است.”

اینتل و انویدیا از سال گذشته به شدت با یکدیگر در زمینه هوش مصنوعی و نیمه هادی ها رقابت می کنند. ماه گذشته، انویدیا از سری تراشه های هوش مصنوعی Blackwell B200 و Blackwell GB200 رونمایی کرد که ادعا می کند قوی ترین تراشه های جهان هستند.

  ویژگی فراخوانی ویندوز 11 برای اجرا بر روی پردازنده های پشتیبانی نشده خراب است

منبع: https://digiato.com/computers-hardware/intel-ai-chip-gaudi3