اینتل می گوید هنوز راه حل واقعی برای تراشه های دسکتاپ خراب i9 خود را ندارد

برای ماه‌ها، پردازنده‌های بازی دسکتاپ پیشرفته اینتل تمایل عجیبی به خراب ، بازی‌ها داشته‌اند – و علی‌رغم آنچه ممکن است امروز دیده‌اید، اینتل می‌گوید این کار را انجام نمی‌دهد هیچ راه حل نهایی برای نسل سیزدهم و چهاردهم اینتل Core i9s وجود ندارد. . تراشه های “Raptor Lake” و “Raptor Lake S” هنوز در دسترس نیستند.

برخلاف گزارش‌های اخیر رسانه‌ها، اینتل چنین کرده است نه در بیانیه توماس هانافورد، سخنگوی اینتل آمده است، علت اصلی را تایید کرده است و با شرکای خود به بررسی گزارش های کاربران در مورد مشکلات بی ثباتی در پردازنده های دسکتاپ Core 13th و 14th Gen (K/KF/KS) باز شده اینتل ادامه می دهد.

ادامه می‌دهد: «وصله میکروکد که در مقالات مطبوعاتی به آن اشاره شده است، به یک باگ eTVB می‌پردازد که توسط اینتل در حین بررسی گزارش‌های ناپایداری کشف شده است. اگرچه این مشکل به طور بالقوه به بی ثباتی کمک می کند، علت اصلی آن نیست.

بیانیه رسمی اینتل به اسناد داخلی فاش شده اینتل اشاره می کند (و تا حدی تایید می کند). آزمایشگاه ایگور اوایل امروز. این اسناد نشان می‌دهند که بخشی از مشکل این است که چگونه تراشه‌های اینتل به اشتباه هسته‌های خود را با استفاده از قابلیتی به نام افزایش سرعت حرارتی (eTVB) اورکلاک کرده‌اند، حتی زمانی که می‌دانستند برای انجام این کار خیلی داغ هستند.

این سند فاش شده آغاز می شود: “علت اصلی یک مقدار نادرست در الگوریتم میکروکد مرتبط با ویژگی eTVB است.” او ادامه داد :

تجزیه و تحلیل خرابی (FA) پردازنده‌های SKU K نسل سیزدهم و چهاردهم نشان‌دهنده تغییر در حداقل ولتاژ عملیاتی در پردازنده‌های آسیب‌دیده است که ناشی از قرار گرفتن در معرض تجمعی با ولتاژهای پایه بالا است. تجزیه و تحلیل اینتل مشخص کرده است که یک عامل تایید شده کمک کننده به این مشکل، ولتاژ ورودی بالای پردازنده به دلیل تنظیمات قبلی BIOS است که به پردازنده اجازه می دهد در فرکانس ها و ولتاژهای توربو حتی در دمای بالا کار کند. نسل‌های قبلی پردازنده‌های Intel® K SKU به دلیل ولتاژ و فرکانس کارکرد پیش‌فرض کمتر به این نوع تنظیمات حساس بودند.

اینتل از همه مشتریان می‌خواهد تا BIOS را به میکروکد 0x125 یا بالاتر تا تاریخ 2024/07/19 به‌روزرسانی کنند.

این میکروکد شامل یک رفع eTVB برای مشکلی است که ممکن است به پردازنده اجازه دهد حتی زمانی که دمای پردازنده از آستانه eTVB فراتر رفته است، به عملکرد بالاتری وارد شود..

اما حتی اگر اینتل تأیید می کند که eTVB به طور بالقوه بخشی از این مشکل است، ظاهراً این “علت اصلی” مشکل به عنوان یک کل نیست.

  مقایسه گلکسی A34 و ردمی نوت ۱۲ پرو 4G + ویدیو

امیدواریم به زودی یک تعمیر کامل دریافت کنیم.

منبع: https://www.theverge.com/2024/6/14/24178751/intel-raptor-lake-crash-fix-etvb-not-yet