تاثیر استفاده از هوش مصنوعی در بانکداری

همچنین اگر قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد را هم دارید باز کتابی که در ابدا معرفی شد جزء بهترین منابع حساب سایت vector-robot میآید. اما برای اینکه با روش تست زنی و سوالاتی که در کنکور می آیند آشنا شوید می توانید از سری کتاب های انتشارات پارسه استفاده کنید. از جراحی های رباتیک گرفته تا پرستاری و مراقبت مجازی دکترها به کمک هوش مصنوعی به کمک بیماران می آیند. چون ماشین های هوشمند می توانند فعالیت های کوتاه و بلند مدت مانند پرداخت قبوض و بایگانی مالیات را برنامه ریزی و اجرا کنند. هوش مصنوعی در بخش بانک داری به بات های هوشمند چت قدرت می دهد که کمک حال کاربران باشند و از حجم کاری مراکز تماس می کاهند. همانطور که ملاحظه کردید، درس هوش مصنوعی عنوانی بسیار جذاب، پیچیده و در عین حال کاربردی میباشد. هوش مصنوعی مبحثی بسیار گسترده و متنوع است. سیستم های هوشمند خريد و فروش سهام بر داده های ساخت يافته مانند پايگاه های داده، صفحات گسترده و داده های بی ساخت مانند رسانه های اجتماعی، اخبار نظارت دارند و سرعت آن از نیروی انسانی بیشتر است.

ماشین هوشمند به دستگاه یا وسیلهای اتلاق می شود که مانند انسان از هوش بر خوردار بوده و بتواند وظایف و کارهایی که به آن محول میشود را به راحتی انجام دهد. هوش مصنوعی به صنعت سفر در بهينه سازى فروش و قیمت و پیشگیری از معاملات متقلبانه کمک می کند. نرم افزار های تبدیل گفتار به نوشتار، صنعت اتومبیل سازی ساخت انیمیشن، بازی های کامپیوتری، امنیت و شبکه، فناوری تشخیص چهره، فناوری دوربین های واقعیت مجازی، شبکه های اجتماعی، نرم افزارهای ساخت موسیقی، تولید فیلم های سینمایی، نرم افزار های طراحی و بسیاری از کاربردهای دیگر که نشاندهنده گسترش هوش مصنوعی و فناوری های وابسته به آن مثل شبکه های عصبی در جهان است. مثلا با نگاهی به ابزارهای موتور جستجوی گوگل درمی یابیم که کاربردهای هوش مصنوعی تا کجاها کشیده شده است. برای رسیدن به درس ساختمان داده ها و الگوریتم ها که پیش نیاز درس هوش مصنوعی است، باید ابتدا درس هایی مثل برنامه نویسی پیشرفته و ریاضیات گسسته را بگذرانید. این فصل که یکی از مهم ترین سرفصل های هوش مصنوعی به حساب می آید، در ابتدا تعریفی از مسائل ارضای محدودیت (CSP)، انتشار محدودیت: استنتاج در (CSP)ها، جستجوی پس گرد برای (CSP)ها و مواردی از این دست بحث می کند.

هر قدر که شبکه های عصبی پیچیده تری طراحی می شوند از آن طرف هم می شود با کمکشان برای حل مسائل دشوارتر اقدام کرد. بنابراین اگر به دنبال یافتن رشته ای جدید برای تحصیل می گردید پیشنهاد می کنیم که رشته هوش مصنوعی را در نظر داشته باشید. یکی از دلایل این محبوبیت بازار کار رو به گسترش آن است که باعث شده هر روز بیش از قبل مورد توجه افراد برای انتخاب رشته قرار بگیرد. اغلب ما به نقش هوش مصنوعی در خدمات مالی زندگی هر روزمان توجه نداریم. در این مقاله ما قصد داریم تعریف جامع و کاملی از هوش مصنوعی و کاربردهای آن ارائه دهیم و شما را با سرفصل ها و نکات مهمی که در این درس مهم هستند آشنا می کنیم. بسیاری از نهاد های مالی از هوش مصنوعی در مدیریت همه سهام هایشان استفاده می کنند. بانک های دیجیتال و نرم افزار های وام از الگوریتم های یادگیری ماشین استفاده می کنند تا به کمک داده هایی جایگزین مانند داده تلفن هوشمند صلاحیت دریافت وام را ارزیابی کرده و گزینه های شخصی سازی شده ارائه دهند. این سیستم های هوشمند درآمد، هزینه های مهم پر تکرار و عادات خرج پول را ردیابی می کنند.

هدف نهایی افرادی که این شاخه از هوش مصنوعی را انتخاب می کنند یافتن توانایی خواندن، درک و فهمیدن زبان های گوناگون انسانی و و به کار گرفتن آن ها در فعالیت های فناورانه مختلف است. در حقیقت ان ال پی، شاخهای از هوش مصنوعی به حساب میآید که تعامل بین کامپیوترها و انسان ها از طریق زبان طبیعی را ممکن می سازد. همانطور که می دانید یادگیری ماشینی یکی از شاخه های هوش مصنوعی بوده و از سرفصل های مهم این درس هم به حساب میآید. تعدادی از نرم افزار ها پیشنهادات مالی شخصی سازی شده ارائه می دهند. هوش مصنوعی همچنین درباره تاریخ ها، مسیرها و هزینه ها برای سفرهای هوایی و رزرو هتل پیشنهادات شخصی سازی شده ارائه می دهد. هوش مصنوعی بر اساس اهداف کوتاه و بلند مدت سرمایه گذار بهترین سهام ها را پیشنهاد می دهد. محاسبه اعتبار توسط هوش مصنوعی بر اساس قوانین پیچیده تر و تخصصی تری از قوانین سیستم های سنتی محاسبه اعتبار انجام می گیرد. پیش بینی عملکرد سهم توسط هوش مصنوعی دقیق تر است. در حقیقت با کمک فناوری تشخیص الگو ماشین ها قابلیت های بیشتری پیدا کرده و و دقت عملکرد آن ها نیز بهبود می یابد.

چون الگوریتم ها می توانند به کمک اطلاعات گذشته سیستم های خريد و فروش سهام را تست کنند و اعتبارسنجی را بهبود دهند. این نرم افزارها به مشتریان در یادآوری زمان پرداخت قبوض، برنامه ریزی مخارج و تعامل آسان تر و بی دردسر تر با بانکشان و دریافت اطلاعات و انجام تبادلات کمک می کنند. این روش بدون واسطه هزینه های تبادلات را کاهش داده و حتی حذف خواهد کرد. با این کار از امنیت تبادلات مالی اطمینان حاصل می شود. به افراد در تحقق اهداف مالی خود کمک می کنند. بسیاری هنوز جانب احتیاط رعایت می کنند و از هزینه و چالش های چنین تصمیمی می هراسند. در حقیقت مقدمه به شکل ساده شما را با موضوعاتی که قرار است بیاموزید آشنا می کند. «پلید» به عنوان میانجی بین بانک و نرم افزار مشتری عمل می کند. علم رباتیک یکی از مهمترین شاخه های درس هوش مصنوعی به حساب می آید. هوش مصنوعی راسل و نورویگ با ترجمه جعفر جعفر نژاد قمی یکی از منابع اصلی برای آشنایی با درس هوش مصنوعی در دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاه پیام نور به حساب می آید.

کمتر از ۷۰ سال پیش از به وجود آمدن اصطلاح هوش مصنوعی این مفهوم به بخش اصلی اکثر صنایع بزرگ و پر شتاب تبدیل شد. دستیاران دیجیتال و نرم افزار ها به لطف محاسبه شناختی بهتر خواهند شد. بزرگ ترین بانک های امریکا مانند «ولز فرگو»، «بانک امریکا» و «چیس» نرم افزار های موبایل بانک دارند. متخصصان معتقدند که خودرو های خودکار از بزرگ ترین دستاورد های این حوزه هستند و امروزه شاهد حرکت آنان در جاده ها هستیم. در درس هوش مصنوعی نیز ما با عنوانی به نام بازشناسی الگو مواجه هستیم که از حوزه های جذاب و پرکاربرد هوش مصنوعی محسوب میشود. در مقاله آشنایی با هوش مصنوعی، ما قصد داشتیم شما را به طور خلاصه با هوش مصنوعی و مباحث مربوط به آن آشنا کنیم. چرا که ما باید بدانیم سر رشته هر پدیدهای از کجا آغاز شده و چه تلاش هایی برای توسعه آن ها انجام شده است.

مانند هر درس دیگری، ابتدای درس هوش مصنوعی نیز با بیان تاریخچه آغاز می شود. سیستم های شناسایی کلاهبرداری، رفتار، مکان و عادات خرید مشتری را تحلیل کرده و در صورت مشاهده بی نظمی در این الگو ساز و کاری امنیتی فعال می کند. در هوش مصنوعی و سیستم های خبره، این توانایی مربوط به پردازش زبان طبیعی (Natural language processing) بوده که به اختصار NLP نامیده شده است. دومین سرفصل هوش مصنوعی، عامل هوشمند نام دارد که مربوط به عوامل و محیط ها، تعریف مفهوم عقلانیت، طبیعت محیط و ساختار سیستم های هوشمند است. ربات به ماشین هایی اتلاق می شود که می توانند همانند انسان با درک بالا در محیط اطراف خود حرکت کرده و موانع پیش رو را بخوبی تشخیص دهد. بعلاوه کارگاه مبانی کامپیوتر که درس هم نیاز مبانی برنامه نویسی به حساب آمده و شما می توانید این دو درس را همزمان با یکدیگر انتخاب کنید. پیش نیاز درس های برنامه نویسی پیشرفته و ریاضیات گسسته هم درس مبانی برنامه نویسی بوده که باید گذرانده بشود. اما برای انتخاب درس خط جبری حتماً باید درس ریاضی عمومی ۲ را پاس کرده باشید. اولین پیش نیاز اساسی هوش مصنوعی، آشنایی با مفاهیم ابتدایی علوم کامپیوتر، مثل الگوریتم ها، ساختمان داده ها و و محاسبات ریاضی است.

هدف اصلی این درس آشنایی دانشجویان با مفهوم هوش مصنوعی و تربیت متخصصانی است که توانایی تولید ماشینهای هوشمند را داشته باشند. از نسخه اخیر بعنوان بهترین ترجمه کتاب اصلی یاد شده است . همانطور که پیش از این گفتیم، کتاب هوش مصنوعی راسل و نورویگ اصلی ترین منبع درس هوش مصنوعی در دانشگاه ها به حساب می آید. دورانی که متخصصان ارتش آلمان با کمک کدنویسی پیام ها را از طریق دستگاهی به نام انیگما بصورت رمزگذاری شده به دیگر واحدهای نظامی ارسال می کردند. در طرف مقابل ارتش انگلستان قرار داشت که با توسعه دانش خود در تلاش برای شکستن این رمزها و دستیابی به مفاد پیام ها بر می آمد. در حقیقت اختراع این دو ماشین آغازگر تلاش های انسان برای پروژه های یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ بود. در حوزه هوش مصنوعی هم تلاش متخصصان بر آن بوده است که بتوانند شبکه عصبی مصنوعی مشابه کاری که مغز انسان انجام می دهد را طراحی کنند. بطور مثال مغز انسان میتواند اشیاء مشابه را طبقه بندی یا دستهبندی نماید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مغز انسان هم برای پردازش اطلاعات پیرامون خود از روش یادگیری عمیق استفاده می کند. با کمک درس هوش مصنوعی دانشجویان باید به قدری بر این مفهوم مسلط باشند که بتوانند برنامه های مفیدی را نوشته و با استفاده از آن ها ماشین ها را کنترل کنند.

یک دانشجوی رشته هوش مصنوعی باید بداند که برای چه درس هوش مصنوعی را انتخاب کرده و با کاربردهای آن در و زندگی روزمره و صنایع آشنا باشد. هوش مصنوعی یکی از زیرشاخه های رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار است. برای دانشجویان رشته مهندسی نرم افزار هیچ چیزی مهم تر از یادگیری دقیق درس های مرتبط اهمیت ندارد. هیچوقت هیچ خبر مهمی را از دست ندهید! فصل چهارم در مورد الگوریتم های جستجوی محلی، بهینه سازی جستجو، جستجو در فضاهای پیوسته، جست و جو با اعمال غیر مقطعی، جست و جوی روش نسبی و مواردی از این دست صحبت می کند. این فصل شامل بازی ها، نحوه تصمیم گیری بهینه در بازی ها، بازی های تصادفی، در نهایت آخرین پیشرفت ها در برنامه های بازی و روش های جایگزین است. با استفاده از این اطلاعات طرح های بهینه سازی و نکات مالی ارائه می دهند. از هوش مصنوعی در صنعت حمل و نقل جهت پیشبرد خودرو های خودکار و پارک اتوماتیک استفاده می شود تا سهولت و ایمنی رانندگی افزایش یابد.

ورود هوش مصنوعی به صنعت مالی حتی چشم انداز کاری مناطق پیرو سنت قدیمی را نیز دچار تغییر کرده است. پردازش سریع نیز به معنی تصمیم گیری سریع تر و مبادلات سریع تر است. هوش مصنوعی به ارزیابی سریع تر، دقیق تر و ارزان تر وام گيرنده کمک کرده و در نهایت تصمیمی آگاهانه تر و بهتر خواهید گرفت. این فناوری های خودآموز روز به روز باهوش تر می شوند. البته ترجمه های دیگری از این عنوان مثل هوش مصنوعی از دیدگاهی نو با ترجمه حمیدرضا قنبری و سجاد محمدزاده و کتاب هوش مصنوعی همراه با بازنگری کامل با ترجمه دکتر هشام فیلی که توسط انتشارات نصیر چاپ شده در بازار یافت می شود. هوش مصنوعی در دانشگاهها به عنوان یک رشته تحصیلی تدریس شده و از گستردگی فراوانی برخوردار است. به عنوان مثال شرکت گوگل یکی از شرکت های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی بوده و از این قابلیت در توسعه تمام ابزارهای شرکت خود استفاده می کند.

مدیران اجرایی و صاحبان کسب و کار آینده نگر همواره به دنبال روش های جدید استفاده از هوش مصنوعی در بخش مالی و دیگر حوزه ها هستند تا از رقبای خود در بازار پیشی گیرند. عينيت مزیت دیگر ساز و کار مبتنی بر هوش مصنوعی است. از مزیت های مهم استفاده از ربات ها این است که آن ها یک سری کارهای پیچیده که ممکن است برای انسان ها خطر آفرین باشند را می توانند انجام دهند. برای نمونه ابزار گوگل فوتوز (Google Photos) که برای ذخیره و به اشتراک گذاری تصاویر استفاده می شود یکی از این ابزارهایی بوده که با کمک هوش مصنوعی توسعه یافته است. سرمایه گذاری های داده محور طی ۵ سال اخیر در حال رشد بودند. از طرفی بزرگترین شرکت های جهان این روزها دره حال سرمایه گذاری وسیع بر روی گسترش فناوری هوش مصنوعی هستند. دستیاران صوتی مجازی در فناوری هایی مانند «الکسای آمازون» نیز در حال جذب مخاطب هستند که در آن جای تعجب نیست.

شرکت های اجاره خودرو در امریکا نیز در استفاده از هوش مصنوعی موفق بودند. این شبکه به منظور یادگیری و انتقال اطلاعات بین ارگان های مختلف بدن انسان توسط مغز استفاده می شود. الگوریتم های پیچیده این سایت ها تعاملات را در شرایط مختلف تحلیل کرده و الگو های خاص گوناگونی می سازند که آنی به روز می شوند. یکی از بحث برانگیزترین مباحثی که این روز ها در فناوری و تکنولوژی بسیار از آن یاد می شود، درس هوش مصنوعی است. این روزها با پیشرفت فناوری و توسعه تکنولوژی پروژه های مربوط به هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در تمام زمینه های تحقیقاتی و تکنولوژیکی بسیار پیشتاز بوده و مورد بحث عموم است. پیش بینی ورود نرم افزار های هوش مصنوعی در خدمات مالی به صورت اختصاصی در آینده نزدیک بحث داغ این روز هاست. این شاخه از علم هوش مصنوعی کاملاً جدید و به روز بوده و این روزها طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. چراکه جهان آینده متعلق به چنین رشته هاییست. جوشکاری در زیر آب که برای سلامتی انسان ها خطرناک است یا حتی اهداف جنگی مثل مین یابی که در قدیم جان بسیاری از سربازها را در میدان نبرد می گرفت، از جمله مثال هاییست که در مورد کاربرد ربات ها می توان زد.

هوش مصنوعی به وام دهندگان کمک می کند تا متقاضیان با ریسک بالا را از متقاضیان لایق اما بدون اعتبار تمیز دهند. اما با این حال تا اواخر سال ۲۰۱۸ تنها یک سوم شرکت ها برای اعمال هوش مصنوعی در فرایند های شرکت خود قدم برداشتند. اما نمی توان تا همیشه از پیشرفت های تکنولوژیکی روی برگرداند. هوش مصنوعی همیشه در یافتن روش های نوین ارائه مزایا و آسایش کاربران می درخشد. همان طور که می بینید مزایای استفاده از هوش مصنوعی در خدمات مالی بی شمار است. بانک ها همچنین از هوش مصنوعی در پرده برداری و جلوگیری از پول شویی استفاده می کنند. هوش مصنوعی در جلوگیری از کلاهبرداری کارت اعتباری موفقیت بیشتری داشته است. هوش مصنوعی از چند شاخه تشکیل شده است؟ این کتاب به طور کلی از ۲۷ سرفصل تشکیل شده که در دانشگاه های ایران تنها ۷ فصل اول آن تدریس می شود. همانطور که احتمالاً در کتابهای علمی خوانده اید و یا در مستند های علمی دیده اید، مغز انسان تشکیل شده از شبکه های عصبی به نام نورون ها است.

همانطور که می دانید انسان ها می توانند با زبان های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و متن ها را نوشته و بخوانند. به این ترتیب مهندس انگلیسی تورینگ ماشینی به نام بمب ساخت تا با کمک آن پیام های کدنویسی شده آلمانی ها را بتوانند بخوانند. در ادامه درس هوش مصنوعی، با مبحث عوامل حل کننده مسئله، نحوه جستجو برای دستیابی به جواب، روش جستجوی یکپارچه، روش های جستجوی ابتکاری و در نهایت توابع ابتکاری آشنا می شوید. آخرین مبحث درس هوش مصنوعی، با نام عامل های منطقی شناخته می شود. در مقدمه شما با تعریف و تاریخچه این درس و کاربردهای آن آشنا می شوید. درس جبر خطی هم پیش نیاز هوش مصنوعی است. پای این نوع خريد و فروش سهام به بازار های جهانی بورس باز شده و دلیل آن مزایای برجسته و گوناگون هوش مصنوعی است. به این فرایند خريد و فروش سهام الگوریتمی کمی با فراوانی بالا گفته می شود. جمله وقت طلاست قانون اول بازار خريد و فروش سهام است. برای مثال این گزارش نشان می دهد که استفاده از هوش مصنوعی باعث کاهش ۲۳ درصدی هزینه ها شده است.

مطالعه ای موردی نشان داده که ۲۰% از حجم کار کاسته شده است. تحلیل تصویر و انجام فعالیت های اجرایی گوناگونی مانند بایگانی و جدول کشی توسط هوش مصنوعی از هزینه بالای نیروی انسانی کاسته و باعث شده تا کادر درمانی بیشتر کنار بیماران باشند. اینکه هوش مصنوعی چیست و چه کارهای انجام می دهد و چرا برای زندگی بشری اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده است؟ هر دوی این ابزارها می توانند مانده حساب چک کنند. یادگیری عمیق اصطلاحی مهم در هوش مصنوعی به حساب می آید. چندین سال است که هوش مصنوعی در مبارزه با کلاهبردارى مالی موفق بوده و این روند هر ساله بهتر می شود. از چه دورانی انسان به فکر بکار بردن هوش مصنوعی افتاد؟ چون یادگیری ماشین در حال رسیدن به مجرمان است. ماشین ها فعالیت های مشکوک را شناسایی کرده و از هزینه های بررسی پول شویی احتمالی می کاهند. ماشین بر خلاف انسان بی طرف خواهد بود. زیرا فرار از آن در طولانی مدت هزینه بر خواهد بود. یکی از ویژگی های منحصر به فردی که انسان ها دارند توانایی دیدن الگو ها است.