در حین تماس ویدیویی اتفاق عجیبی برای مغز رخ می دهد

آیا احساس عجیبی ندارید که در Zoom خداحافظی کنید؟ شاید به این دلیل است که مغز شما چت‌های زوم یا تماس‌های ویدیویی را در پلتفرم‌های دیگر مانند مکالمات واقعی پردازش نمی‌کند. این زمانی اتفاق می‌افتد که در تماس‌های ویدیویی با افراد واقعی صحبت می‌کنیم.

این نتیجه یک مطالعه جدید در دانشگاه ییل است که تاکید می کند ارتباط چهره به چهره در نحوه تعامل طبیعی ما با دیگران چقدر مهم است. محققان در این مطالعه می گویند که سیستم های اجتماعی مغز انسان در تماس های حضوری فعال تر از تماس های ویدیویی است.

اکثر تحقیقات قبلی که در مورد فعالیت عصبی و مغز در طول تعاملات اجتماعی انجام شده است، به جای یک جفت انسان، یک فرد واحد را درگیر کرده است. در یک مطالعه ابتکاری، محققان دانشگاه ییل تعاملات دو نفر را با یکدیگر در زمان واقعی مقایسه کردند.

28 بزرگسال سالم بدون مشکل بینایی در سنین، جنس و گروه های قومی مختلف در این آزمایش شرکت کردند. محققان از طیف‌سنجی عملکردی مادون قرمز نزدیک (fNIRS)، الکتروانسفالوگرافی (EEG) و ردیاب‌های چشمی برای ثبت دقیق فعالیت مغز و چشم در حین گفتار استفاده کردند.

آنها سپس نتایج چت زنده و تماس های ویدیویی را در پلتفرم زوم مقایسه کردند. جفت ها و وظایفی که افراد در هر مکالمه باید انجام می دادند، مشخص می شد تا عوامل اجتماعی مانند جهت گیری ها و آشنایی ها بر نتایج تأثیری نداشته باشد.

تماس چشمی در تماس تصویری
پلتفرم‌های تماس تصویری، با وجود همه پیشرفت‌ها، به کاربران اجازه برقراری تماس چشمی را نمی‌دهند. محققان می گویند این عامل اصلی کاهش فعالیت های پویا و طبیعی چشم و مغز در طول ارتباطات اجتماعی در این تماس ها است.

مغز در تماس حضوری و تصویری

مکالمات چهره به چهره در مقایسه با تماس های زوم، فعالیت بیشتری در سیگنال های ناحیه مهمی به نام لوب جداری داشت. فعالیت مغز در تماس های ویدیویی نیز دارای امواج تتا بود. امواج تتا با پردازش بهتر چهره ها همراه است. فعالیت در زمینه های مربوط به پردازش عاطفی و ادراک فضایی نیز در مکالمات رو در رو بیشتر بود.

  چین به ساخت قطارهایی با سرعت 1000 کیلومتر در ساعت نزدیک شده است

ردیابی چشم نشان داد که مدت زمان تماس چشمی در ارتباطات چهره به چهره طولانی تر است. قطر مردمک عموماً در مکالمات چهره به چهره بیشتر بود. این نشان می دهد که این گفتگوها احساسات بیشتری را در فرد برمی انگیزد.

در مکالمات چهره به چهره، اسکن مغز جفت ها از نظر فعالیت عصبی با یکدیگر هماهنگی بیشتری داشت. محققان می گویند این نشان می دهد که تبادل سیگنال های اجتماعی بیشتر در این نوع مکالمه وجود دارد.

به طور کلی، تعاملات مغزی پویا و طبیعی که در مکالمات چهره به چهره یافت می شود، در تماس های ویدیویی کمتر یا حتی وجود ندارد. این می تواند به تفاوت در بینش شخص دیگر بستگی داشته باشد. این تفاوت‌ها احتمالاً به دلیل محدودیت‌های تکنولوژیکی تماس‌های Zoom است.

حتی با دوربین‌های باکیفیت امروزی، تماس چشمی هنوز دشوار یا حتی غیرممکن است. در بسیاری از برنامه ها برای نگاه ، به چهره مخاطب خود باید به پایین نگاه کنیم و به نظر مخاطبان به چشمان او نگاه نمی کنیم.

تعاملات اجتماعی بسیار مهم است. به عنوان موجودات اجتماعی، مغز انسان ما به گونه ای تکامل یافته است که نشانه های پویا را در چهره افرادی که روزانه با آنها در ارتباط هستیم، درک کند. از این نظر، پلتفرم‌های تماس ویدیویی، سیستم‌های اجتماعی هستند که در مقایسه با شرایط واقعی دارای کاستی‌های زیادی هستند.

منبع: https://digiato.com/science/something-strange-happens-to-human-brain-during-video-calls