رانندگان تازه کار تنها مسئول چهار درصد تصادفات رانندگی در کشور هستند

سردار سید تیمور حسینی، رئیس پلیس راه فرج در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آمارهای مهمی از تصادفات رانندگی در کشور در نوروز 1403 منتشر کرد که به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، درصد مبتلایان به کمتر از یک سال در گواهینامه آنها بروز تصادفات صفر درصد بود. همچنین تنها چهار درصد تصادفات ناشی از رانندگانی است که یک تا دو سال از گواهینامه رانندگی خارج شده اند. به عبارت دیگر، 96 درصد تصادفات ناشی از رانندگی بیش از دو سال است.

بنابراین افرادی که رانندگان مبتدی نامیده می شوند سهم کمی از تصادفات رانندگی در کشور را به خود اختصاص می دهند. البته این یک دلیل بزرگ دارد. رانندگان مبتدی معمولاً خودرو ندارند یا اطرافیانشان اجازه رانندگی در جاده های برون شهری را ندارند. همچنین باید آمار تأثیر زمان صدور گواهینامه بر تعداد تصادفات در طول سال را با در نظر گرفتن مجموع تصادفات خارج از شهر و داخل شهرها در کشور محاسبه کنیم تا اطلاعات دقیقی در مورد تأثیر این حوادث به دست آوریم. دو متغیر روی هم

عامل انسانی بزرگترین عنصر تصادفات رانندگی در کشور است

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی الفرجه در ادامه گفت وگو با خبرگزاری ایسنا، این تصادف را چند عنصر دانست و سه عامل جاده، وسیله نقلیه و شخص را در بر گرفت. به گفته سردار حسینی، در سال 1402 و تعطیلات نوروزی 1403، 91 تا 92 درصد تصادفات رانندگی ناشی از عوامل انسانی بوده است. به عبارت دیگر، رانندگانی که مهارت کافی برای رانندگی با خودرو را ندارند، بزرگترین عامل تصادفات رانندگی در کشور هستند.

  نان تازه، خوشمزه و معطر سفارش دهید
تصادفات رانندگی در کشور

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در ادامه سخنان خود به ایمنی خودروهای تولید داخل اشاره کرد. به گفته سردار حسینی، خودروها وظیفه دارند در هنگام وقوع حوادث رانندگی خطای انسانی را جبران کنند. سیستم های ایمنی خودرو می توانند از جان راننده و سرنشینان در مواقع اضطراری محافظت کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در ادامه سخنان خود گفت: در سال 1402 هجری شمسی بیش از 349 هزار تصادف منجر به جرح و فوت داشتیم که بر اثر این تصادفات 435 هزار نفر مجروح و یا فوت کردند. سهم رانندگان بومی در تصادفات رانندگی در کشور بیشتر از رانندگان غیر بومی است، زیرا رانندگان بومی به دلیل آشنایی با محیط از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار بوده و سهم آنها در ایجاد تصادف بیشتر است.

منبع: https://digiato.com/car-news/small-share-of-novice-drivers-in-country-traffic-accidents