رقیب چینی اسپیس ایکس اعلام کرد که فرود عمودی موشک فضایی خود را آزمایش کرده است

یک شرکت چینی مدعی شد که در زمینه تولید موشک های فضایی با کاربردهای متعدد به دستاورد مهمی دست یافته و توانسته نمونه موشک مرحله اول موسوم به Hyperbola-2 را به صورت عمودی فرود بیاورد.

شرکت چینی iSpace ادعا می کند که آزمایش یک دقیقه ای موشکی را که به صورت عمودی پرواز می کند و در مرکز پرتاب ماهواره Guiquan فرود می آید را تکمیل کرده است. این شرکت می‌گوید که آزمایش آن گامی بزرگ به سمت یک موشک بزرگ‌تر و قوی‌تر Hyperbola-3 است که احتمالاً در سال 2025 آزمایش خواهد شد.

خبرگزاری SCMP می گوید که iSpace در حساب رسمی WeChat خود اعلام کرده است که این آزمایش اطلاعات مفیدی را برای توسعه موشک قابل استفاده مجدد Hyperbola-3 که این شرکت در حال کار بر روی آن است در اختیار آنها قرار داده است.

پرتاب موفقیت آمیز و آزمایش فرود عمودی موشک فضایی متعلق به شرکت چینی آی اسپیس

علاوه بر این، آی اسپیس ادعا می کند که این آزمایش یک دستاورد مهم برای شرکت های فضایی خصوصی چین است و جاه طلبی آنها را برای استفاده از آخرین فناوری های مربوط به موشک های قابل استفاده مجدد نشان می دهد.

موشک Hyperbola-2 یک موشک دو مرحله ای است که از سوخت متان و اکسیژن مایع استفاده می کند. ارتفاع این موشک 28 متر است و می تواند 1.9 تن محموله را به مدار پایین زمین بفرستد. آزمایش فعلی نشان می دهد که این شرکت در مسیر درستی برای تولید موشک های مرحله اول با قابلیت فرود عمودی قرار دارد.

  امروز در فضا: مشاهده سیاره جدید ولکان

این شرکت قبلا گفته بود که می خواهد بقیه برنامه موشکی Hyperbola-2 را به تعویق بیندازد و بر Hyperbola-3 تمرکز کند. این موشک 69 متر ارتفاع دارد و شبیه موشک فالکون هوی اسپیس ایکس است. Hyperbola-3 دارای یک هسته مرکزی و دو تقویت کننده جانبی است و می تواند 8.5 بار به مدار پایین زمین ارسال کند. این شرکت می خواهد موشک Hyperbola-3 را برای اولین بار در سال 2025 آزمایش کند.

با موفقیت اسپیس ایکس در استفاده مکرر از موشک های فضایی، بخش خصوصی چین اکنون فعالانه به دنبال توسعه فناوری ها در این زمینه است.

منبع: https://digiato.com/astronomy/spacex-chinese-rival-claim-to-test-vertical-landing