ساخت هدفون انقلابی با حذف انتخابی نویز، هوش مصنوعی + فیلم

قابلیت حذف نویز هدفون راه درازی را پیموده است. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که صدا را به وضوح بشنوید. اما تا به حال امکان کنترل آنچه می شنوید با استفاده از این ویژگی وجود نداشت. اکنون محققان هدفون های حذف نویز هوش مصنوعی ساخته اند که به شما امکان می دهد صداهایی را که می خواهید بشنوید انتخاب کنید. این ویژگی جدید صداهای غیر ضروری را بسته به ترجیح شما فیلتر می کند و در عین حال صداهای ضروری را به گوش شما می رساند.

بر اساس مقاله محققان در کنفرانس UIST 2023، هدفون جدید از یک… شنوایی معنایی (مربوط به معناشناسی کلمات او شنیده) نام آن. این سیستم علاوه بر پخش صدای ضبط شده از گوشی هوشمند، به کاربر این امکان را می دهد که هر نویز محیطی را که نمی خواهد حذف کند. برای مثال، می‌توانید صدای جیر جیر پرندگان را در پارک بشنوید، اما عابران پیاده را حذف کنید، یا انتخاب کنید که ترافیک در یک خیابان شلوغ نشنود، اما می‌توانید بوق اضطراری خودرو را بشنوید.

حذف نویز با قابلیت جداسازی

این تیم تحقیقاتی هدفون حذف نویز هوش مصنوعی را در کنفرانس UIST 2023 در سانفرانسیسکو ارائه کرد. محققان امیدوارند نسخه تجاری این هدست را به خط تولید انبوه برسانند تا کاربران عادی بتوانند از آن استفاده کنند.

قابلیت جداسازی صدای محیط: می‌توانید صدای پرندگان را بشنوید اما صدای صحبت ، دیگران را حذف کنید

قابلیت عبور صداهای خاص از فیلترهای کاهش نویز یک ویژگی بسیار مهم است. به خصوص اگر در مکان های عمومی از هدفون استفاده می کنید. این هدفون با کمک هوش مصنوعی به شما امکان می دهد آنچه را که می شنوید کنترل کنید. با فعال شدن قابلیت حذف نویز جدید، ارتباط شما با دنیا قطع می شود، اما همچنین می توانید صداهایی را بشنوید که ممکن است نشان دهنده نزدیک شدن به خطر یا صداهای مهم دیگری مانند گریه نوزادان باشد.

  مقایسه مشخصات جدول مشخصات گلکسی Z Flip 6 و Galaxy Z Flip 5+

محققان این هدفون را در محیط های مختلف آزمایش کردند و دریافتند که سیستم شنوایی معنایی به خوبی کار می کند. در برخی موارد، سیستم قادر به تشخیص صدای خواننده از صدای انسان های حاضر نبود. محققان امیدوارند این مشکل را با افزودن داده های دنیای واقعی حل کنند.

منبع: https://digiato.com/artificial-intelligence/ai-powered-noise-canceling-headphones-let-you-decide-what-to-hear