سامسونگ از حافظه های GDDR7 برای نسل بعدی کارت های گرافیک خود رونمایی کرد

در نهایت، آخرین نسل از حافظه های گرافیکی به میدان آمده اند تا پیشرفت پردازش گرافیکی را با جدیت بیشتری دنبال کنند. سامسونگ از حافظه های گرافیکی GDDR7 رونمایی کرده است و انتظار می رود انویدیا و AMD از این نوع حافظه ها در کارت های گرافیک نسل بعدی استفاده کنند.

مشخصات حافظه گرافیکی GDDR7

حافظه گرافیکی GDDR7

در حال حاضر، هر ماژول حافظه سامسونگ GDDR7 دارای ظرفیت 2 گیگابایت است. اما طبق استاندارد اصلی این حافظه که توسط JEDEC اعلام شده حداکثر ظرفیت این نوع ماژول حافظه به 8 گیگابایت می رسد. به نظر می رسد سامسونگ در حال حاضر بر روی تراشه های با ظرفیت کمتر تمرکز کرده است تا با بهبود فرآیند تولید به سمت تراشه های با ظرفیت بالاتر حرکت کند.

در این نسل پهنای باند هر انتها به 28 یا 32 گیگابیت بر ثانیه (بسته به مدل) رسید که نشان دهنده عملکرد بهتر نسبت به رقم 24 گیگابیت بر ثانیه نسل قبل است. پهنای باند هر پین حافظه GDDR7 در بالاترین حالت به 48 گیگابیت در ثانیه می رسد. این تغییرات در نهایت منجر به پهنای باند 1.5 ترابایت بر ثانیه برای آخرین استاندارد حافظه گرافیکی شده است. انتظار می رود برای مدل های مجهز به پهنای باند 28 و 32 گیگابیت بر ثانیه شاهد افزایش سرعت 28 و 42 درصدی باشیم. مصرف حافظه این نوع نسبت به قبلی 20 درصد بهبود یافته است.

آخرین حافظه گرافیکی از یک بسته اطلاعاتی جدید برای انجام پردازش موازی کارآمدتر استفاده می کند. پشتیبانی از راه حل رمزگذاری PAM3 انتقال داده را به 3 بیت در 2 سیکل افزایش می دهد که 1.5 برابر سریعتر از روش کدگذاری باینری نسل قبلی است.

  محرومیت از امتیاز سیم کارت اول تلفن همراه

انتظار می رود Nvidia و AMD از حافظه گرافیکی GDDR7 در کارت های گرافیک نسل بعدی استفاده کنند. این بدان معناست که سری RTX 50 انویدیا و سری RX 8000 AMD با سرعت و عملکرد بهتری عرضه خواهند شد. در حال حاضر تنها سامسونگ این نوع حافظه را تولید می کند. اما با گذشت زمان، تولیدکنندگان دیگری مانند Micron و SK Hynix به این باند خواهند پیوست تا انتشار عمومی این استاندارد جدید افزایش یابد.

منبع: https://digiato.com/computers-hardware/samsung-revealed-gddr7-dram