قیمت سهام مایکروسافت پس از کنفرانس OpenAI به رکورد بالایی رسید

سهام مایکروسافت روز سه‌شنبه به دلیل اخبار مربوط به هوش مصنوعی جدیدش، OpenAI، افزایش یافت 360.53 دلار در نهایت رکورد بالاترین قیمت خود را شکست. با این حال، غول نرم‌افزاری مستقر در ردموند اکنون دارای ارزش بازاری حدوداً است 2.68 تریلیون دلار او آن را دریافت کرد.

بر اساس گزارش CNBC، طی رویدادی در سانفرانسیسکو، OpenAI به عنوان شریک استراتژیک مایکروسافت در زمینه هوش مصنوعی، برنامه هایی مانند کاهش قیمت و امکان ایجاد نسخه های سفارشی ChatGPT را اعلام کرد. ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت نیز در این رویداد حضور داشت و به توسعه دهندگانی که با استفاده از ابزارهای OpenAI اپلیکیشن می سازند، گفت که می توانند با استقرار نرم افزار خود در زیرساخت ابری Azure، به سرعت وارد بازار شوند.

همین مشکل باعث شد تا ارزش سهام مایکروسافت برای هشتمین روز متوالی افزایش یابد. این اتفاق از ژانویه 2021 رخ نداده است.

مایکروسافت 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه گذاری کرده و دارای مجوز انحصاری برای مدل زبان بزرگ GPT-4 است. هفته گذشته، این شرکت یک پلاگین هوش مصنوعی برای مشترکین آفیس و یک دستیار هوش مصنوعی Copilot برای کاربران ویندوز 11 معرفی کرد که هر دو بر اساس مدل های OpenAI هستند.

نظر تحلیلگران در مورد رابطه استراتژیک بین مایکروسافت و OpenAI

تحلیلگران UBS در یادداشتی در مورد مایکروسافت و OpenAI نوشتند:

هر چیزی که برای OpenAI کار می کند از نظر ما برای Azure نیز خوب است. اگر OpenAI از توسعه دهندگان نرم افزار بخواهد برنامه هایی را با استفاده از مدل ChatGPT/GPT-4 بسازند، قیمت ها را کاهش دهند و عملکرد مدل خود را بهبود بخشند، این می تواند منجر به مصرف بیشتر Azure شود. توسط OpenAI و یک امتیاز مثبت برای مایکروسافت باشید.

تحلیلگران Oppenheimer همچنین معتقدند که تغییر قیمت اعلام شده OpenAI نشان می دهد که این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو در رده هوش مصنوعی پیشرو است. آنها در تحلیل خود نوشتند که موفقیت OpenAI نیز پیامدهای مثبت متقابلی برای مایکروسافت خواهد داشت.

  غروب ماه در پشت آتشفشان کوه تید

منبع: https://digiato.com/finance-investment/microsoft-closes-at-all-time-high-on-fresh-openai-related-optimism