مارس اکسپرس آماده پرواز است

در 3 می 2003، فضاپیمای مارس اکسپرس پس از انجام آزمایش پرتاب موفقیت آمیز، مجوز نهایی را برای پرتاب دریافت کرد.

آژانس فضایی اروپا پیش از این اعلام کرده بود که پنجره پرتاب Mars Express در 23 می باز خواهد شد و به مدت چهار هفته ادامه خواهد داشت. با این حال، قبل از اینکه فضاپیما برای سفر به کیهان‌دروم بایکونور در قزاقستان، تولوز فرانسه را ، کند، مهندسان نقصی را در یکی از ماژول‌های الکترونیکی کشف کردند.

با توجه به زمان تخمینی مورد نیاز برای تصحیح خطا، تاریخ پرتاب در ابتدا از 23 می به 6 ژوئن، خارج از پنجره پرتاب موکول شد. با این حال، به لطف مهارت و فداکاری تیم مهندسی، کار زودتر از حد انتظار به پایان رسید و تاریخ راه اندازی به جلو پیش رفت.

آژانس فضایی اروپا پیش از این اعلام کرده بود که پنجره پرتاب Mars Express در 23 می باز خواهد شد و به مدت چهار هفته ادامه خواهد داشت.

با چراغ سبز، مریخ اکسپرس سوخت گیری شد، فرآیندی که حدود یک هفته طول کشید. سپس به یک تقویت کننده موشک مرحله بالایی سایوز متصل و جفت شد. کل سیستم چهار روز قبل از پرتاب روی زمین قرار گرفت.

در 2 ژوئن 2003، یک موشک سایوز با مارس اکسپرس در مسیر خود از بایکونور بلند شد. پس از سفری که 205 روز طول کشید و 400 میلیون کیلومتر را طی کرد، کاوشگر فضایی به مدار مریخ رسید.

مدارگرد از اوایل سال 2004 اندازه گیری های علمی را با موفقیت انجام داده است. اطلاعات شامل تصویربرداری با وضوح بالا و نقشه برداری مواد معدنی از سطح، کاوش راداری ساختار زیرسطحی، تعیین دقیق گردش و ترکیب اتمسفر، و مطالعه برهمکنش جو با محیط بین سیاره ای

  تصویر روز ناسا: Euskele در آسمان شب

منبع: https://digiato.com/astronomy/mars-express-was-given-the-final-green-light-for-launch