ما در مورد چگونگی واکنش بدن انسان به فضا چیزهای بیشتری خواهیم آموخت.

ما می‌توانیم وارد یک رنسانس در تحقیقات پروازهای فضایی انسانی شویم، زیرا تعداد بی‌سابقه‌ای از شهروندان به فضا می‌روند – و دانشمندان تکنیک‌های جمع‌آوری داده‌ها را در مورد این افراد آزمایشی بی‌باک بهبود می‌بخشند.

نشانه ای مبنی بر اینکه تولد دوباره قریب الوقوع است، اوایل این هفته، زمانی که ژورنال نیچر مجموعه ای از مقالات را منتشر کرد که جزئیات تغییرات فیزیکی و ذهنی را که خدمه چهار نفره Inspiration4 تقریباً سه سال پیش تجربه کردند، منتشر کرد. این ماموریت با همکاری اسپیس ایکس در 15 سپتامبر 2021 پرتاب شد و سه روز بعد به زمین بازگشت.

در طول ماموریت، خدمه طیف وسیعی از تغییرات مولکولی متوسط، سیستم ایمنی نامنظم و کاهش جزئی در عملکرد شناختی را تجربه کردند. اما محققان فقط قادر به تجزیه و تحلیل داده ها هستند – بیش از 100000 نقطه داده مرتبط با سلامت – زیرا تیم چهار نفره از همان ابتدا توانستند به طور قابل اعتماد آن را جمع آوری کنند.

این موفقیت بزرگتر از آن چیزی است که ممکن است تصور شود. خدمه Inspiration4 آموزش های گسترده ای را دریافت کردند که بیشتر آن با SpaceX که کپسول Dragon را برای سفر به مدار فراهم کرد. اما آماده‌سازی آن‌ها هنوز فاصله زیادی با فضانوردان ناسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد، که به‌طور منظم آزمایش‌های سلامتی خود را نیز انجام می‌دهند. این شامل سونوگرافی، تست های شناختی، بیوپسی، آزمایش خون و بزاق، سواب های پوستی و تست های حسی حرکتی است.

دکتر دوریت دونوویل در مصاحبه اخیر خود گفت: “شما می توانید با افراد در فضا تحقیق کنید، این نتیجه شماره یک (تحقیق) است.” دکتر دونوویل یکی از نویسندگان یکی از مقالات منتشر شده در نیچر و دانشیار مرکز پزشکی فضایی در دانشگاه بیلور است. او همچنین مدیر اجرایی کنسرسیوم تحقیقاتی با بودجه ناسا، مؤسسه تحقیقات ترجمه‌ای برای سلامت فضایی (TRISH) است که تحقیقات پیشرفته‌ای را برای بهبود ایمنی انسان در فضا انجام می‌دهد و سرمایه‌گذاری می‌کند.

  آمازون، یکی از بزرگترین کارفرمایان جهان، هیئت ملی روابط کار را «غیرقانونی» خواند.

“راستش را بخواهید، هیچ ، مطمئن نبود که ما بتوانیم حجم معقولی از داده ها را جمع آوری کنیم، بتوانیم آن را پیاده سازی کنیم، اینکه مردم عادی که هرگز در معرض تحقیقات علمی قرار نگرفته اند، می توانند کاری انجام دهند که ما انجام دهیم. او با اشاره به ماموریت Inspiration4 ادامه داد.

از برخی جهات، خدمه Inspiration4 بسیار معمولی نیست: رهبر این ماموریت، جرد ایزاکمن، یک میلیاردر است که یک شرکت پردازش پرداخت را در سن 16 سالگی تأسیس کرد. Hayley Arcenaux دستیار پزشک در بیمارستان مشهور تحقیقاتی کودکان سنت جود است. سیان پروکتور یک خلبان با مدرک دکترا است که زمین شناسی را در سطح کالج تدریس می کند. و کریستوفر سمبروسکی یک مسافر سابق نیروی هوایی ایالات متحده است که سابقه طولانی مدتش به عنوان مهندس هوافضا او را به محل کار فعلی خود، Blue Origin رساند.

خدمه Inspiration4.
اعتبار تصویر: الهام 4

و با این حال آنها همچنان به عنوان مبتدیان پرواز فضایی به Inspiration4 آمدند. این بدان معنی بود که محققان TRISH باید مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را ارائه می‌کردند که می‌توانستند با حداقل آموزش انجام شوند. خدمه Inspiration4 همچنین از ساعت های اپل استفاده می کردند و این کپسول مجهز به حسگرهای محیطی بود که محققان توانستند با نتایج آزمایشات دیگر مرتبط کنند. دکتر دونوویل گفت که همبستگی داده‌ها «غیرعادی» است، اما به محققان بینش منحصربه‌فردی در مورد اینکه چگونه تغییرات در محیط محدود بر مواردی مانند ضربان قلب یا عملکرد شناختی تأثیر می‌گذارد، داد.

به طور کلی، محققان در تلاش هستند تا به سمت آزمایش دیجیتالی ، و غیرفعال ، جمع‌آوری داده‌ها حرکت کنند تا بار شناختی فضانورد خصوصی را کاهش دهند. (دکتر دونوویل توضیح داد که فضانوردان ناسا تست های شناختی را نیز انجام می دهند، اما آنها این کار را با استفاده از مداد و کاغذ انجام می دهند.)

  ساخت هدفون انقلابی با حذف انتخابی نویز، هوش مصنوعی + فیلم

جمع آوری چنین اطلاعاتی با افزایش تعداد شهروندان خصوصی که به فضا می روند ضروری خواهد بود، همانطور که تقریباً به نظر می رسد در دهه آینده این کار را انجام دهد. محققان بهتر می توانند اثرات پرواز فضایی را بر افرادی که با قالب فضانورد معمولی ناسا سازگار نیستند درک کنند: مرد، سفیدپوست و در صدک های برتر در عملکرد فیزیکی و شناختی. اما آنها تنها در صورتی قادر به انجام این کار خواهند بود که گردشگران فضایی آینده با جمع آوری این داده ها موافقت کنند.

داده‌های بیشتر به معنای درک بهتر نحوه تأثیرگذاری پرواز فضایی بر زنان در مقایسه با مردان است، یا می‌تواند به گردشگران فضایی آینده با شرایط از قبل موجود کمک کند تا درک کنند که در محیط صفر-G چگونه رفتار خواهند کرد مقاله بر اساس داده‌های این مأموریت نشان داد که مأموریت‌های کوتاه‌مدت خطرات سلامتی قابل‌توجهی ندارند. این آخرین یافته اولیه به شواهد موجود اضافه می کند که نشان می دهد اقامت طولانی مدت در فضا – در این مورد، 340 روز – ممکن است آنقدرها که تصور می شد خطرناک نباشد.

دکتر دونوویل گفت: تاکنون، ارائه دهندگان تجاری از Axiom Space گرفته تا SpaceX و Blue Origin بیش از حد مایل به همکاری با TRISH بوده اند و با استانداردسازی و جمع آوری داده های جمع آوری شده در طول ماموریت های مربوطه خود موافقت کرده اند.

او افزود: “همه آنها برای جذب این افراد (به عنوان مشتری) در حال رقابت هستند، اما این به آنها امکان می دهد در یک پایگاه دانش مشترک مشارکت کنند.”

  نقض اطلاعات Snowflake Ticketmaster تنها یکی از 165 مورد بود

این تازه شروع کار است. افزایش مأموریت‌های فضایی غیردولتی سؤالات عمده‌ای را در رابطه با استانداردها، اخلاقیات و مقررات تحقیقات انسانی در فضا ایجاد می‌کند. حتی اگر تعداد بیشتری از شهروندان خصوصی به فضا می روند، آیا آنها علاقه مند هستند که به عنوان خوکچه هندی برای پیشرفت تحقیقات علمی خدمت کنند؟ آیا یک فضانورد خصوصی که 50 میلیون دلار برای یک تجربه گردشگری فضایی لوکس هزینه می‌کند، می‌خواهد وقت خود را در مدار صرف انجام اسکن‌های اولتراسوند روی خود کند یا به‌دقت افت موقت شناختی خود را اندازه‌گیری کند؟

شاید؛ شاید نه. سال گذشته، Donoviel مقاله‌ای را در Science منتشر کرد که از جمله موارد دیگر، توسعه مجموعه‌ای از اصول برای هدایت مأموریت‌های تجاری فضایی بود. یکی از اصولی که نویسندگان از آن حمایت می کنند، مسئولیت اجتماعی است – اساساً این ایده که فضانوردان خصوصی مسلماً مسئولیت اجتماعی بیشتری برای پیشبرد این تحقیق دارند.

«اگر به فضا می روید، روی تمام بودجه عمومی که به شما اجازه می داد به فضا بروید، استراحت می کنید. مالیات دهندگان هزینه تمام این قابلیت های فضایی را پرداخت کردند که اکنون به شما امکان می دهد به فضا بروید. بنابراین شما این تحقیق را مدیون مالیات دهندگان هستید.» او اضافه کرد که پیشرفت‌ها در فناوری پوشیدنی تنها بار شرکت‌کنندگان در پژوهش را کاهش داده است – نه فقط با اپل واچ، بلکه با فناوری‌هایی مانند دستگاه Biobutton که به‌طور مداوم علائم حیاتی متعدد یا لکه‌های عرق را جمع‌آوری می‌کند.

ما زندگی شما را بدتر نمی‌کنیم، شما را با سوزن نمی‌چسبانیم، به شما سونوگرافی نمی‌دهیم، اما دکمه Biobutton را بپوشید و پچ ضد عرق را بپوشید.

منبع: https://techcrunch.com/2024/06/13/were-about-to-learn-a-whole-lot-more-about-how-the-human-body-reacts-to-space/