معرفی انواع دستگاه چیلر و آشنایی با آن ها آی تهویه-بتا تهویه

معرفی انواع دستگاه چیلر و آشنایی با آن ها آی تهویه-بتا تهویه

همانطور که ذکر شد چیلرها در انواع مدل های مختلف تولید می شوند که بهتر است شما در زمان انتخاب نوع چیلر حساسیت و دقت لازم را به خرج betatahvie دهید. دستگاه چیلر فقط یک وظیفه اصلی را بر عهده دارد و این وظیفه کاهش دمای آب می باشد. به آب نیز مواد شیمیایی نظیر گلیکول اضافه می گردد تا نقطه انجماد آب کاهش پیدا کند و از یخ زدن آن جلوگیری گردد.

دستگاه چیلر تراکمی به دو دسته چیلر هوایی (هوا خنک) و آبی (آب خنک) تقسیم می‌شوند. در حالی که در چیلر تراکمی آب خنک (آبی) کندانسور با استفاده از آب برج خنک کن خنک می‌شود. در چیلرهای تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد (فشار ان افزایش میابد).

فن کویل بخشی از سیستم تهویه مطبوع موجود در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی و … است. این دستگاه شامل مبدل حرارتی و فن است و قابلیت‌های گوناگونی دارد. دستگاه‌های فن کویل با آب سرد و گرم از دیگ‌های مرکزی و چیلر تغذیه می‌شوند. فن کویل برای آن که انرژی تولید شده توسط مولد انرژی (گرم کننده یا خنک کننده) را به محیط ارائه دهد، از دو لوله (گرم یا سرد) و چهار لوله (هر دو واحد گرمایش و خنک کننده به صورت هم زمان) استفاده می‌کند.

  • با استفاده از کندانسورهای هوا خنک و نصب سیستم کنترلی بر روی فن ها به راحتی میتوان دستگاه را به صورت دوفصله استفاده کرد.
  • وزن دستگاه های چیلر جذبی به مراتب بیشتر است از دستگاه های چیلر تراکمی.
  • در حالت کلی می توان گفت سیستم PLC نقش بسیار مهمی را در عملکرد صحیح دستگاه های چیلر به خود اختصاص داده است.
  • در این مقاله سعی خواهیم داشت شما را با انواع مختلف تجهیزات کنترلی چیلرهای تراکمی آشنا کنیم.

چیلر تراکمی دو نوع کندانسور دارد کندانسور آب خنک و هوا خنک ، کندانسور از نوع مبدل پوسته و لوله می باشد که از درون لوله های آن مبرد و از اطراف آن آب عبور می کند. آب باعث می شود تا حرارت بالای مبرد جذب شده تامبرد از حالت گاز به مایع تبدیل شود. آب از راه پمپ برج خنک کننده منتقل می شود تا در این برج مجددا خنک شود وبه کندانسور برگردد.کندانسور این چیلر از نوع آب خنک است به آن چیلر تراکمی آب خنک می گویند. چیلر تراکمی قابلیت استفاده در اکثر شرایط آب و هوایی را داراست و دما و رطوبت متفاوت و غیر متعارف محیطی مشکل ساز نخواهد بود. با استفاده از کندانسورهای هوا خنک و نصب سیستم کنترلی بر روی فن ها به راحتی میتوان دستگاه را به صورت دوفصله استفاده کرد.

طرز کار چیلر به زبان ساده

و جز در خرابی های مربوط به اواپراتور، ورود آب به مدار گاز خیلی نادر است. قیمت بالای محلول لیتیم بروماید در مقایسه با گازهای مبرد نیز از دیگر معایب چیلرهای جذبی می باشد. چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی دارای قطعات متحرک کمتر بوده و در نتیجه خرابی و استهلاک قطعات آن کمتر است.

چیلر تراکمی

درواقع این دستگاه به عنوان سیستم سرمایش مرکزی ساختمان است مانند موتورخانه که سیستم گرمایش مرکزی می باشد. چیلر هواخنک اسکرال هیمورا دارای بالاترین سطح کیفیت و راندمان در مقابل مصرف سوخت پایین می باشد. اصلی ترین عملیات چیلر، خنک کردن تجهیزات و یا جریان های فرایندی است. در برخی از فرایندهای صنعتی، کیفیت محصولات تولیدی و صحت عملکرد ماشین آلاتی که به خنک کاری نیاز دارند، کاملاً متأثر از دمای آب سردی است که دریافت می کنند. در واقع، یکی از تفاوت های موجود بین چیلرهای صنعتی و چیلرهای تهویه مطبوع همینجاست. در چیلرهای صنعتی، انحراف دماییِ آب سردی که تولید می شود نسبت به نیاز تعریف شده باید بسیار کم باشد (بعضاً تا زیر 1/0 درجه سانتی گراد).

اگر کمپرسور بر اثر فشار بالا قطع شود باید از سیستم رفع عیب شده و کلید ریست را فشار دهیم ولی اگر بر اثر فشار پایین قطع شود دوباره بر اثر افزایش گاز دستگاه روشن می شود. در كندانسورهای هوایی عامل تقطیر هوا است در حالی که در كندانسورهای آبی عامل تقطیر آب می باشد، كندانسورهای تبخیری از هر دو عامل هوا و آب بعنوان عامل تقطیر استفاده می کند. گروه صنعتي هیمورا بزرگترين توليد كننده انواع تجهیزات صنایع برودتی ، حرارتی و لبنیات در خاورميانه مي باشد. این چیلر، دارای ابعادی کم حجم می باشد و فضای بسیار کمی را اشغال میکند.