نیوکاسل یونایتد از پیراهن های آکوستیک برای هواداران ناشنوای خود رونمایی کرد

باشگاه فوتبال باشگاه فوتبال نیوکاسل یونایتد انگلیس «پیراهن‌هایی با صدای بلند» معرفی کرده است که به هواداران ناشنوا اجازه می‌دهد تا فضای ورزشگاه باشگاه، پارک سنت جیمز را احساس کنند و به نوعی صدای سایر تماشاگران را بشنوند.

به گزارش بی بی سی، در این پیراهن ها از حسگرها و موتورهای خاصی استفاده شده است که صدا را به نوعی تجربه لمسی تبدیل می کند. این پیراهن برای اولین بار در بازی فوتبال دیروز نیوکاسل یونایتد و تاتنهام استفاده شد. رایان گانز، یکی از بنیانگذاران Cute Circuit، شرکت سازنده این فناوری، می گوید:

وقتی این پیراهن را می پوشید، کمی شبیه به پوشیدن استادیوم است!

صدای ضبط شده توسط این میکروفون ها به موتورهای کوچک تعبیه شده در پارچه پیراهن منتقل می شود که سپس بسته به جو ورزشگاه می لرزد و روشن می شود. جین می گوید:

با این پیراهن نه تنها می توانید صدای افراد نزدیک خود را احساس کنید، بلکه می توانید تمام لوگوها را در سراسر زمین احساس کنید و دیگران را در قسمت های مختلف پیراهن تشویق کنید.

این پیراهن توسط دو هوادار نیوکاسل با صدای بلند امتحان شد

رایان گرگسون و دیوید ویلسون، دو دوستی که از زبان اشاره برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند، در دیدار روز گذشته نیوکاسل و تاتنهام این پیراهن را پوشیدند. ویلسون در مورد تجربه خود می گوید:

پیراهن را روی بدنم احساس کردم و به خودم گفتم: “صدای استادیوم اینگونه است؟” آنقدر متفاوت بود که احساس واقعی می کردم.

بودجه این پیراهن توسط سلا عربستان سعودی، حامی شرکتی نیوکاسل، تامین شد که همچنین برای بازی دیروز، فضایی را به خیریه ملی کاهش شنوایی اهدا کرد.

  25 تکنولوژی جدید که آینده جهان را متحول می‌کنند

منبع: https://digiato.com/interdisciplinary/newcastle-new-technology-deaf-people-atmosphere