پاپ فرانسیس خواستار ممنوعیت استفاده از سلاح های هوش مصنوعی شد

خطرات هوش مصنوعی موضوع سخنرانی پاپ فرانسیس خطاب به رهبران جهان در اجلاس سالانه G7 در Puglia ایتالیا بود. رهبر کاتولیک های جهان درباره تهدیدات این فناوری علیه بشریت صحبت کرد.

به گزارش وب سایت دیکریپت، فرانسیس طی سخنرانی خود از دولت های جهان خواست استفاده از هوش مصنوعی در جنگ ها را ممنوع کرده و چارچوبی اخلاقی برای این فناوری ایجاد کنند و بر لزوم همکاری برای هدایت توسعه و استفاده از آن تاکید کرد.

پاپ گفت:

با توجه به فاجعه درگیری‌های مسلحانه، لازم است توسعه و استفاده از وسایلی مانند سلاح‌های خود مختار مرگبار مورد بازنگری قرار گیرد و در نهایت استفاده از آن‌ها ممنوع شود.

پس از راه اندازی ChatGPT در سال 2022 و متعاقبا افزایش استفاده از هوش مصنوعی در سطح جهان، رئیس کلیسای کاتولیک بارها در مورد این پلتفرم صحبت کرده و قبلاً آن را به عنوان “خطرناک ترین قمار در آینده ما” توصیف کرده است.

پاپ فرانسیس که خود قربانی عکس‌ها و ویدئوهای تولید شده توسط هوش مصنوعی شده است – از جمله تصویری که او را با ژاکت پفی سفید به تصویر می‌کشد – به قدرت رو به رشد هوش مصنوعی در سیاست، پزشکی و آموزش اذعان کرده است.

هوش مصنوعی
تصویر پاپ فرانسیس که توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است

پاپ فرانسیس هوش مصنوعی را “انقلاب صنعتی شناختی واقعی” توصیف کرد که می تواند به دگرگونی های پیچیده منجر شود و هشدار داد که این فناوری همچنین می تواند بی عدالتی بیشتری را بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه یا بین طبقات اجتماعی مسلط و تحت ستم ایجاد کند.

پاپ فرانسیس گفت:

فراموش كردن اينكه هوش مصنوعي انسان نيست و نمي‌تواند اصول كلي را پيشنهاد كند، يك اشتباه مكرر و خطرناك است. مسلم و جامع هستند.»

خطاپذیری هوش مصنوعی در نظر پاپ

پاپ می گوید که فناوری بدون خطا نیست. او همچنین به آنچه که «وضعیت انسان و فناوری» و رابطه بشریت با فناوری در طول تاریخ می‌خواند، پرداخت:

انسان‌ها همیشه از طریق ابزارهایی که به تدریج تولید کرده‌اند، با محیط زیست ارتباط برقرار کرده‌اند.

پوپ با اشاره به اینکه می توان از فناوری برای حفظ و نابودی حیات استفاده کرد، گفت: هوش مصنوعی در آینده به تکینگی خواهد رسید. او گفت:

این (باور) بیش از هر زمان دیگری صادق است، زیرا این احتمال وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور، برنامه های هوش مصنوعی بتوانند برای بهبود عملکرد خود مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

Singularity زمانی را نشان می دهد که رایانه ها و هوش مصنوعی فراتر از کنترل انسان پیشرفت می کنند.

  شرایط پیش فروش وانت پراید + جدول زمانی دی ماه 1402 هجری شمسی اعلام شد

منبع: https://digiato.com/artificial-intelligence/pope-francis-called-for-a-ban-on-use-of-ai-in-wars