چرا کمبود خواب می تواند احساس درد را در بدن ما افزایش دهد؟

آیا تا به حال احساس کرده اید که وقتی شب به اندازه کافی نمی خوابید همه چیز دردناک است؟ یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک انتقال دهنده عصبی در درد ناشی از کمبود خواب نقش دارد. بنابراین، در هنگام کم خوابی یا بی خوابی، این انتقال دهنده عصبی در ناحیه مسئول احساس حرکت، هوشیاری و هوشیاری در مغز کاهش می یابد.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله Nature. انتقال دهنده عصبی N-arachidonoyl دوپامین یا به طور خلاصه نادا، یک اندوکانابینوئید است که به دلیل اختلال خواب در ناحیه ای از مغز که با پردازش حسی و برانگیختگی مرتبط است کاهش می یابد. با توجه به تجربه این تحقیق، با تجویز NADA و رساندن آن به این ناحیه از مغز، درد ناشی از بی خوابی نیز کاهش می یابد.

به طور کلی، مشکلات خواب در افراد مبتلا به درد مزمن رایج است، اما داشتن یک اختلال خواب به خودی خود پاسخ سیستم عصبی را به محرک های بالقوه دردناک بدتر می کند و درد را بدتر می کند. همه پس از بی خوابی انتظار سردرد و بدن درد را دارند، اما از آنجایی که پیش از این علت اصلی و رابطه بین بی خوابی و درد شناخته نشده بود، درمان آن دشوارتر شده است.

کشف رابطه بین خواب آشفته و درد

این تحقیق جدید مکانیسم چگونگی بروز اختلال خواب و متعاقب آن درد شدید را روشن می کند و نشان می دهد که استفاده از سیستم اندوکانابینوئید ممکن است چرخه معیوب بین درد و محرومیت از خواب را بشکند.

  10 ورزش عجیب که وجودشان را باور نمی کنید

محققان از ایالات متحده، چین و کره جنوبی آزمایش هایی را بر روی موش ها انجام دادند و دریافتند که اختلال خواب مزمن باعث می شود موش ها نسبت به درد حساس تر شوند. این حساسیت در اثر ارسال سیگنال از قسمتی از مغز به نام ایجاد می شود هسته مشبک تالاموس یا TRN او هست. TRN در تنظیم بیداری نقش دارد و تصور می شود به عنوان دروازه بان کنترل کننده جریان اطلاعات حسی به لایه بیرونی نورون ها عمل می کند.

مطالعات قبلی روی موش‌ها، TRN را در حساسیت به درد دخالت داده‌اند، بنابراین تیم جدید می‌خواهد بررسی کند که آیا این درد می‌تواند ناشی از بسته نشدن چشم باشد یا خیر. موش هایی که پنج روز متوالی محرومیت از خواب را تجربه کرده بودند، در تست های طراحی شده برای اندازه گیری پاسخ به درد، حساسیت بالاتری را نشان دادند.

محققان با بررسی متابولیت های مغز به این موضوع پی بردند سطح اندوکانابینوئید NADA در TRN موش های کم خواب در مقایسه با موش های معمولی کمتر بود. هنگامی که تیم تحقیقاتی NADA را به TRN موش‌های محروم از خواب تزریق کردند، نورون‌های سیگنال‌دهنده در تالاموس فعال شدند و موش‌ها دیگر نشانه‌هایی از افزایش حساسیت به درد را نشان ندادند.

بر اساس نتایج این تحقیق، NADA از نظر فیزیولوژیکی مهم است اختلال مزمن خواب منجر به کاهش سطح NADA می شود که مبنایی برای افزایش حساسیت به درد و پیری زودرس است. اندوکانابینوئیدها در بسیاری از اختلالات عصبی از جمله بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر و صرع نقش دارند. همچنین به نظر می رسد که آنها نقش مهمی در تنظیم درد مزمن مرتبط با محرومیت از خواب دارند. تیم تحقیقاتی امیدوار است که یافته های آنها در مورد نقش NADA منجر به درمان های موثرتری شود.

  شاسی بلند تمام الکتریکی Lucid Gravity بالاخره با برد 440 مایل معرفی شد

منبع: https://digiato.com/health/an-important-reason-disturbed-sleep-makes-everything-hurt-more