کشف یک گور دسته جمعی از تمدن مایاها حاوی بیش از 100 قربانی!

یک مطالعه جدید بر روی یک دفن دسته جمعی حاوی بقایای بیش از 100 نفر نشان می دهد که آنها به عنوان بخشی از آیین های باستانی مایا قربانی شده اند.

باستان شناسان این کشف را پس از انجام تجزیه و تحلیل DNA بر روی 64 اسکلت که در سال 1967 در داخل یک اتاق ذخیره آب زیرزمینی در شهر مایاها پیدا شد، انجام دادند. چیچن ایتزادر شبه جزیره یوکاتان در مکزیک یافت شد.

چه کسی در آب انبار مایاها دفن شد؟

تاریخ‌گذاری رادیوکربن نشان داده است که این مخزن بین اوایل قرن هفتم تا اواسط قرن دوازدهم مورد استفاده قرار می‌گرفت. تجزیه و تحلیل ژنتیکی نیز نشان داد که تمامی افراد مورد مطالعه مذکر بوده و یک چهارم آنها دارای رابطه خانوادگی نزدیک بودند. محققان همچنین دو دسته از دوقلوها را در این دفن‌های دسته جمعی کشف کردند.

مایا

رودریگو بارکورا، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «بیشتر آنها بین 3 تا 6 سال سن داشتند. از آنجایی که بسیاری از افراد تا حدی با یکدیگر فامیل بودند، احتمالاً فقط خانواده های خاصی به این دفن دسترسی داشتند و همه نمی توانستند فرزندان خود را در آنجا بگذارند. افتخار بزرگی بود!”

در حال حاضر مشخص نیست پسرانی که در آنجا دفن شده بودند چگونه مرده اند.

بارکورا گفت: «در حین مطالعه استخوان‌ها، هیچ نشانه‌ای از ضربه پیدا نکردیم، بنابراین آنها به داخل اتاق پرتاب نشدند.

وی افزود که تحلیل های بیشتر ممکن است به آنها کمک کند تا بفهمند که اجساد مسموم شده اند یا خیر.

  مجله تایم با استارت آپ های هوش مصنوعی OpenAI و ElevenLabs همکاری می کند

دلیل آن هنوز مشخص نیست

محققان برخی از ویژگی‌های این دفن را شگفت‌انگیز می‌دانند، زیرا تدفین‌های مشابه مایا معمولاً فقط شامل زنان جوان یا ترکیبی از مردان و زنان می‌شود. رویداد دوم در یک محل دفن شناخته شده به نام “سنوت مقدس” در شهر چیچن ایتزا رخ داد.

بارکورا گفت: «به طور سنتی، تدفین معمولاً با یک محیط زیرزمینی برای باروری همراه بود. اما وقتی متوجه شدیم که تمام افراد حاضر در این دفن مرد هستند و بسیاری از افراد با یکدیگر فامیل هستند، داستان تغییر کرد.
اکنون باید تلاش کنیم تا آن را درک کنیم.”

بارکورا گفت: «شاید هرگز هدف دقیق دفن را ندانیم. این امکان وجود دارد که برای بازده محصول یا باران قربانی هایی برای خدایان انجام شود. با این حال، یک سرنخ وجود دفن های دوقلو است.

پارکورا گفت: “ما می دانیم که دوقلوهای نر برای مایاها مهم بودند، و داستانی در مورد دوقلوهای قهرمان وجود دارد که برای انتقام از پدرشان به دنیای اموات رفتند.” “این ممکن است یادبودی برای دوقلوهای قهرمان باشد.”

در نهایت، تجزیه و تحلیل ژنتیکی رابطه اجدادی بین فرزندان قربانی و جمعیت فعلی ساکن در این منطقه از مکزیک را نشان داد. در نتیجه این افراد از جوامع محلی بودند.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان می کنند که جمعیت امروزی نسبت به کودکان قربانی ژن های مرتبط با مقاومت به سالمونلا انتریکا بیشتر است. که این فرضیه را تأیید می کند که اپیدمی هایی که در دوره استعمار ظاهر شدند باعث افزایش این ژن ها در جمعیت شد.

محققان قصد دارند با مردم محلی تعامل کنند تا بینش جدیدی در مورد فرهنگ و میراث آنها به دست آورند.

  با ثروتمندترین ستاره های سریال «بازی تاج و تخت» آشنا شوید.

منبع: https://digiato.com/interdisciplinary/more-than-100-maya-boys-were-sacrificed-buried-pit-in-chichen-itza