16 عکس نمادین ناسا که همه چیز را تغییر داد

فضاپیمای وویجر 1 ناسا این منظره از زمین را در 14 فوریه 1980 در فاصله حدود 3.2 میلیارد مایلی (6 میلیارد کیلومتری) از خورشید، در فراتر از مدار نپتون، ثبت کرد. سخنان کارل سیگان، مانند ویژه در کتاب 1994 خود، نقطه آبی کمرنگ: چشم اندازی از آینده انسان در فضامعنای این تصویر فوق‌العاده را به بهترین شکل توصیف می‌کند:

… دوباره به این نقطه نگاه کنید. اینجاست. خانه است. این ما هستیم. روی آن، هرکسی که دوستش دارید، هرکسی که می‌شناسید، هر انسانی که تا به حال نامش را شنیده‌اید، هر انسانی که تا کنون وجود داشته است، زندگی خود را سپری کرده است. همه شادی ها و رنج های ما، هزاران دین، ایدئولوژی و آموزه های اقتصادی مورد اعتماد، هر شکارچی و جوینده، هر قهرمان و ترسو، هر خالق و ویرانگر تمدن، هر پادشاه و دهقان، هر زوج جوان عاشق، هر مادر و پدر، امیدوار. کودک، مخترع و کاشف، هر معلم اخلاقی، هر سیاستمدار فاسد، هر “ابر ستاره”، هر “رهبر عالی”، هر قدیس و گناهکار در تاریخ نوع ما در آنجا زندگی می کرد – روی دانه ای از غبار معلق در پرتوی از نور خورشید.

زمین یک مرحله کوچک در یک عرصه کیهانی گسترده است. به رودخانه های خونی که همه آن ژنرال ها و امپراتوران ریخته اند فکر کن تا در شکوه و پیروزی لحظه ای صاحب کسری از یک نقطه شوند. به ظلم‌های بی‌پایانی که ساکنان گوشه‌ای از این پیکسل بر ساکنان گوشه‌ای دیگر که به سختی قابل تشخیص هستند، به فراوانی سوءتفاهم‌هایشان، به تمایلشان به کشتن یکدیگر، به شور نفرت‌هایشان فکر کنید. حالات ما، اهمیت تصوری ما، این توهم که موقعیت ممتازی در جهان داریم، با این نقطه نور کم رنگ به چالش کشیده می شود.

  ژنراتور خورشیدی جدید EcoFlow یک نیروگاه قابل حمل است

سیاره ما یک نقطه منفرد در تاریکی بزرگ کیهانی است. در تاریکی ما، در این همه بی‌حجم، هیچ چیزی وجود ندارد که نشان دهد کمکی از جایی دیگر برای نجات ما از دست خودمان خواهد آمد.

زمین در حال حاضر تنها جهان شناخته شده ای است که از حیات پشتیبانی می کند. هیچ جای دیگری، حداقل در آینده نزدیک، وجود ندارد که گونه ما بتواند به آن مهاجرت کند. مراجعه کنید، بله آرام باش، هنوز نه چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​در حال حاضر، این روی زمین است که موضع خود را اتخاذ می کنیم.

گفته می شود نجوم تجربه ای فروتنانه و شخصیت ساز است. شاید هیچ نشانی بهتر از این تصویر دور از دنیای کوچک ما از حماقت بیهودگی های انسانی وجود نداشته باشد. برای من، این بر مسئولیت ما برای رفتار مهربانانه تر با یکدیگر، و حفظ و گرامی داشتن نقطه آبی کمرنگ، تنها خانه ای که تا کنون می شناسیم، تاکید می کند.

این کلمات غاز انگیز، که 30 سال پیش بسیار قدرتمند بودند، امروز حتی قدرتمندتر از آن طنین انداز می شوند.

منبع: https://gizmodo.com/iconic-nasa-photos-pale-blue-dot-earthrise-1851002607