OpenAI و Meta در حال آماده سازی هوش مصنوعی با قابلیت استدلال منطقی هستند

OpenAI، خالق ChatGPT و Meta، در شرف عرضه مدل‌های جدید هوش مصنوعی است که ادعا می‌شود این قابلیت را دارند. منطق و برنامه ریزی ما هستیم.

به گزارش فایننشال تایمز، مدیران هر دو شرکت این هفته اعلام کردند که در حال آماده شدن برای راه اندازی نسخه های بعدی مدل های زبان بزرگ خود هستند که ابزارهای هوش مصنوعی کاربردی مانند ChatGPT را تقویت می کند. متا اعلام کرده است که در هفته‌های آینده عرضه مدل Llama 3 را آغاز خواهد کرد، در حالی که استارت‌آپ OpenAI تحت حمایت مایکروسافت قصد دارد مدل بعدی خود را که انتظار می‌رود به زودی GPT-5 نامیده شود، عرضه کند.

توسعه هوش مصنوعی منطقی توسط متا و OpenAI

جوئل پینو، معاون تحقیقات هوش مصنوعی در متا می گوید:

ما به سختی تلاش می‌کنیم تا بفهمیم چگونه این مدل‌ها را طراحی کنیم تا نه فقط صحبت کنیم، بلکه واقعاً فکر کنیم، برنامه‌ریزی کنیم و حافظه داشته باشیم.»

برد لایت کپ، مدیر عامل OpenAI، همچنین به فایننشال تایمز گفت که نسل بعدی GPT پیشرفت هایی را در حل “مشکلات سخت” مانند استدلال نشان خواهد داد:

ما شروع به آزمایش با هوش مصنوعی خواهیم کرد که می‌تواند کارهای پیچیده‌تری را به روشی پیچیده‌تر انجام دهد. من فکر می‌کنم که ما تازه شروع کرده‌ایم به توانایی‌هایی که این مدل‌ها باید فکر کنند.»

لایت‌کپ ادامه داد که سیستم‌های هوش مصنوعی امروزی «در انجام کارهای کوچک واقعاً خوب هستند»، اما هنوز هم در توانایی‌های خود «بسیار محدود» هستند.

با رقابت شرکت های بزرگ فناوری برای ایجاد هوش مصنوعی پیشرفته تر، سرعت توسعه این مدل ها نیز در حال افزایش است. تفکر و برنامه‌ریزی از جمله ویژگی‌هایی است که این شرکت‌ها در مدل‌های خود به کار می‌برند که محققان آن را «هوش مصنوعی عمومی» می‌نامند، زیرا به چت‌بات‌ها اجازه می‌دهند یک سری وظایف مربوط به درخواست‌های کاربران را ارائه کنند و حتی عواقب اقدامات خود را پیش‌بینی کنند.

  موتورولا Edge 50 Ultra و Edge 50 Fusion معرفی شدند. مشخصات + قیمت

منبع: https://digiato.com/artificial-intelligence/openai-meta-ai-models-reasoning