IBM از یک تراشه کوانتومی قدرتمند با 1121 کیوبیت رونمایی کرد

IBM از تراشه و سیستم محاسباتی کوانتومی جدیدی رونمایی کرده است که می تواند در سیستم هایی بسیار بزرگتر و سریعتر از رایانه های سنتی استفاده شود. این سیستم های قدرتمند کاربردهای زیادی در مسائل علمی، پزشکی و هوش مصنوعی دارند.

بر اساس گزارش ArasTechnica، IBM از دو سیستم کوانتومی جدید رونمایی کرد. یکی از اینها به تراشه ای به نام بستگی دارد کندور آیا این با 1121 کیوبیت ترانسمون بزرگترین پردازنده کوانتومی جهان است.

سیستم دوم ترکیبی از سه تراشه است حواصیل (هرون) هر دو است 133 کیوبیت او آن را دریافت کرد. IBM در حالی از این سیستم رونمایی کرد که رقبای آن از جمله مایکروسافت، آلفابت، بایدو چین و سایر شرکت های بزرگ فناوری در حال توسعه سیستم های مبتنی بر بیت های کوانتومی ما هستیم. بیت کوانتومی یا کیوبیت بر خلاف سیستم های دودویی صفر و یک، آنها محدود به یک حالت نیستند و می توانند همزمان یک و صفر باشند.

سیستم های کوانتومی جدید آی بی ام

در این سیستم جدید، آی‌بی‌ام می‌گوید که روش جدیدی برای اتصال تراشه‌ها و سپس اتصال سیستم‌ها به یکدیگر ایجاد کرده است که با افزودن کد تصحیح خطای جدید می‌تواند دستیابی به سیستم‌های کوانتومی را تا سال 2033 ممکن کند. این شرکت می‌گوید قصد دارد از آن استفاده کند. تراشه جدیدش برای ساخت پلتفرم هوش مصنوعی خودش.

داریو گیل، مدیر تحقیقات IBM در بیانیه ای گفت: «ما در عصری زندگی می کنیم که رایانه های کوانتومی به عنوان ابزاری برای کشف مرزهای جدید در علم استفاده می شوند. محاسبات کوانتومی می تواند مسائل فیزیک، شیمی، مهندسی و پزشکی را در چند دقیقه حل کند. برخی از این مشکلات میلیون ها سال طول می کشد تا در ابررایانه های امروزی تکمیل شوند. داریو گیل گفت حتی اگر یک میلیون یا میلیارد از این ابررایانه ها را به هم متصل کنیم، آنها نمی توانند محاسبات سیستم های کوانتومی جدید IBM را انجام دهند.

  جی گرابر، مدیرعامل Bluesky می گوید که شبکه را با تبلیغات پر نمی کند

IBM قصد دارد یکی از سیستم های جدید را در کلینیک کلیولند در اوهایو، ایالات متحده راه اندازی کند. در این کلینیک به کمک این فناوری می توان رفتار تک تک مولکول های پروتئین را شبیه سازی کرد. چنین تحقیقاتی می تواند کمک زیادی به کشف درمان بیماری هایی مانند سرطان و بیماری های خودایمنی کند.

منبع: https://digiato.com/computers-hardware/ibm-unveils-new-quantum-computing-chip-to-explore-new-frontiers-of-science