Saronic، یک استارت آپ دفاعی که کشتی های خودران را می سازد، 55 میلیون دلار جمع آوری کرده است

Saronic، استارت آپی که کشتی های خودمختار برای دفاع را توسعه می دهد، در دور سری A به رهبری Caffeinated Capital با مشارکت 8VC، Andreessen Horowitz، Lightspeed Venture Partners، Point72 Ventures، Silent Ventures، Overmatch Ventures، Ensemble VC و the Cubit، 55 میلیون دلار جمع آوری کرد. صندوق فناوری نوآورانه آمریکا

Dino Mavrookas مدیر عامل Saronic که سابقاً نیروی دریایی SEAL بود، این شرکت را سال گذشته با هدف ساخت کشتی‌های سطحی خودمختار برای نیروی دریایی و مشتریان دفاعی همسو با ایالات متحده راه‌اندازی کرد.

شناورهای دریایی خودمختار یک میدان رو به رشد هستند، اگرچه لزوماً متمرکز بر دفاع نیستند. Saildrone که کشتی تحقیقاتی خودران خود را در بهار امسال رونمایی کرد، بیش از 100 میلیون دلار سرمایه سرمایه گذاری کرده است. در همین حال، استارت‌آپ‌هایی مانند Shone با پشتیبانی Y Combinator در حال ایجاد فناوری برای تجهیز کشتی‌های موجود به قابلیت‌های ناوبری مستقل هستند.

ماوروکاس می‌گوید سارونیک قایق‌های خودران را از ابتدا می‌سازد.

او در یک مصاحبه ایمیلی به TechCrunch گفت: «ما قایق‌هایمان را حول مأموریت می‌سازیم، نه مأموریت اطراف قایق. سارونیک شکافی را پر می‌کند که در آن کشتی‌سازان که به‌طور سنتی بر روی ساخت کشتی‌های جنگی بزرگ تمرکز می‌کنند، فاقد ظرفیت و تخصص (برای طراحی کشتی‌های خودمختار) هستند، در حالی که سایر تامین‌کنندگان پلت‌فرم‌های موجود را فراهم می‌کنند و در تولید در مقیاس بزرگ مشکل دارند.

سارونیک در حال حاضر در حال ساخت نمونه اولیه دو کشتی، Spyglass 6 فوتی و Cutlass 13 فوتی است که هر کدام به نرم افزارهای قابل به روز رسانی از راه دور مجهز شده و قادر به حمل محموله های “متنوع” حتی در مناطق مرده ارتباطی هستند. واضح است که نیروی دریایی تحت تأثیر قرار گرفت. ماوروکاس می گوید که سارونیک در حال حاضر دو قرارداد تحقیق و توسعه با بخش خدمات دریایی دارد.

  مشتری در 2 ساعت و 30 دقیقه

همکاران من آنا هیم و کانی لویزوس اخیراً در مورد اینکه چگونه شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر دریچه های فناوری دفاعی را باز می کنند، نوشتند. از لحاظ تاریخی، فناوری‌های دفاعی سرمایه‌های خطرپذیر مرتبط با سایر صنایع را جذب نکرده‌اند. اما این تغییر در سال گذشته آغاز شد، زمانی که استارت‌آپ‌های فناوری دفاعی ایالات متحده در مجموع 2.1 میلیارد دلار در 53 معامله، از جمله 1.5 میلیارد دلار سری E شرکت دفاعی Anduril، جمع‌آوری کردند.

سرعت حرکت کند نمی شود. طی چند ماه گذشته، Helsing، یک استارت‌آپ «دفاع هوش مصنوعی» با حمایت بنیان‌گذار Spotify، دانیل اک، رکوردی را برای استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی اروپایی شکست و با کسب درآمد ۲۲۳ میلیون دلاری سری B. Castelion که با هدف تولید انبوه سخت‌افزارهای دفاعی با مافوق صوت آغاز می‌شود، اولین دور سرمایه‌گذاری 14.2 میلیون دلاری را کسب کرده است. و استارت‌آپ دفاعی Mach Industries ۷۹ میلیون دلار به ارزش ۳۳۵ میلیون دلار فروخت.

سارونیک

یکی از کشتی های خودمختار سارونیک.

تعدادی از عوامل ژئوپلیتیکی در این رونق نقش دارند، از جمله جنگ جاری در اوکراین. برخی از بخش‌های استارت‌آپ در چین با توجه به کنترل‌های صادراتی جدید و قوانینی که مانع از حمایت سرمایه‌گذاران آمریکایی از فناوری‌های حیاتی می‌شود، کمتر از گذشته جذاب شده‌اند. و دولت ایالات متحده و متحدانش – از طریق قوانینی مانند تراشه‌ها و قانون علمی و بودجه‌هایی مانند سهمیه میلیارد دلاری اتحاد دفاعی ناتو – به طور فعال سرمایه‌گذاری در نیمه‌رساناها و توسعه صنعتی گسترده‌تر را ترویج می‌کنند.

آب و هوا برای سارونیک مفید است. اما، ماوروکاس می‌گوید، این استارت‌آپ بر اساس شایستگی‌های خود رقابت می‌کند.

  صفحه جدید Starlink برای ترویج خدمات تلفن همراه در سال 2024 راه اندازی شد

ماوروکاس گفت: “Saronic برخلاف هیچ شرکت دیگری در فضای خودمختاری دریایی است: رقبای ما در درجه اول سازندگان قایق هستند که تلاش می کنند به شرکت های فناوری تبدیل شوند.” “خودمختاری در دریا چالش های منحصر به فردی را به همراه دارد. ثابت های استقلال فضا، زمین و هوا؛ مانند موقعیت‌های ثابت و فواصل ثابت، در سطح دائمی در حال تغییر اقیانوس غیرقابل اعتماد هستند… سارونیک یک شرکت فناوری است که از طریق قایق های خودران قابلیت هایی را ارائه می دهد.

سارونیک، مستقر در آستین، تگزاس، تا به امروز حدود 70 میلیون دلار سرمایه جذب کرده و حدود 45 کارمند دارد.

منبع: https://techcrunch.com/2023/10/09/saronic-a-defense-startup-building-autonomous-ships-raises-55m/