SpaceX احتمالاً 175 میلیارد دلار ارزش دارد

به گزارش بلومبرگ، شرکت ایلان ماسک، اسپیس ایکس، مذاکراتی را برای فروش سهام داخلی خود آغاز کرده است که می تواند ارزش بازار آن را به نزدیک به 175 میلیارد دلار افزایش دهد.

بلومبرگ در گزارش خود به نقل از افراد آشنا توضیح می دهد که ارزشمندترین استارت آپ در ایالات متحده اکنون در حال بررسی یک پیشنهاد مناقصه است. به گفته منابع بلومبرگ، اسپیس ایکس قصد دارد با قیمت حدود 95 دلار به بازار عرضه شود. با این حال، ارزش شرکت فضایی ایلان ماسک بیشتر از شرکت هایی مانند دیزنی و کامکست است که هر دوی آنها حدود 167 میلیارد دلار ارزش دارند.

اسپیس ایکس که توسط ماسک در سال 2002 تاسیس شد، روی مریخ تمرکز کرده است و اکنون یکی از پیشتازان صنعت هوافضا است. بر اساس داده های شرکت تحلیلی BryceTech، اسپیس ایکس که در ماه ژوئن 150 میلیارد دلار ارزش داشت، 69 پرتاب مداری را در 9 ماه اول سال 2023 انجام داد. نزدیکترین رقیب آن، آژانس فضایی چین، تنها 30 پرتاب را در مدت مشابه انجام داد.

همچنین اخیرا دومین پرواز آزمایشی موشک قدرتمند استارشیپ این شرکت نیز در ماه نوامبر شکست خورد، اما نتایج بهتری نسبت به آزمایش اول خود به دست آورد. استارشیپ قدرتمندترین موشکی است که تاکنون ساخته شده است و اسپیس ایکس قصد دارد چندین بار از آن در ماموریت های خود برای انتقال مسافران به مریخ استفاده کند.

پس از دو سال ضرر، این شرکت درآمد 1.5 میلیارد دلاری و سود 55 میلیون دلاری را در سه ماهه اول 2023 گزارش کرد. اسپیس ایکس علاوه بر پرتاب اولین ماهواره جاسوسی کره جنوبی، اخیراً دویست و پنجاهمین فرود موفقیت آمیز موشک فالکون 9 خود را ثبت کرد.

  مارک زاکربرگ عجله ای برای آزمایش تراشه مغز ایلان ماسک ندارد

منبع: https://digiato.com/finance-investment/elon-musk-spacex-valuation-175-billion-more-disney-comcast