کاربران «کرفس» از شنبه شروع می کنند. به گزارش سالانه این برنامه نگاه کنید

جامعه کسانی که می خواهند سبک زندگی سالم و متناسبی داشته باشند «از شنبه» اعضای زیادی دارد، زیرا برنامه ریزی گاهی کاری طاقت فرسا است و شروع را به شنبه های بعدی موکول می کند. اپلیکیشن «کرفس» با هدف تسهیل در این فرآیند به مدت 10 سال فعالیت خود را آغاز کرده است.

شرکت کرفس اولین گزارش سالانه خود را منتشر کرد که در آن به بررسی برخی از داده های آن می پردازیم.

تمرکز کاربر در شهرهای بزرگ

در سال 1402 هجری قمری بیش از 700000 کاربر به مجموع 5 میلیون مصرف کننده کرفس اضافه شد. 42 درصد از کاربران این اپلیکیشن در تهران زندگی می کنند و شهرهای اصفهان، کرج، تبریز و شیراز دیگر شهرهایی هستند که بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده اند.

توزیع جغرافیایی مصرف کنندگان کرفس

کرفس می گوید در تمام شهرهای کوچک و بزرگ ایران کاربران فعال دارد. این در حالی است که آمار ارائه شده نشان می دهد که 88 درصد کاربران در همین پنج شهر متمرکز هستند و حدود نیمی از آنها ساکن تهران هستند.

کاربران کرفس همان اعضای انجمن «از شنبه» هستند. «اولین روز و اولین شنبه بعد از تعطیلات نوروزی» و «اولین روز و اولین شنبه بعد از ماه مبارک رمضان» روزهایی هستند که کاربران بیشترین گل را در آن به ثمر رسانده‌اند. کمترین گل در روز پنجشنبه به ثمر رسید.

  One UI 6.1 احتمالا دارای قابلیت های هوش مصنوعی خواهد بود

سه برابر سهم زنان در تعداد کاربران

سه چهارم مصرف کنندگان کرفس زن و تنها 25 درصد از مصرف کنندگان آن مرد هستند. این عدم تعادل، اگرچه می تواند تحت تأثیر طراحی برنامه و سیاست های بازاریابی باشد، همچنین نشان می دهد که زنان (با توجه به محدودیت های این آمار) بیشتر از مردان به تناسب اندام و سبک زندگی خود اهمیت می دهند. از یک سو می تواند نشان دهنده توسعه فرهنگی یک جامعه باشد و از سوی دیگر نشان دهنده فشارهای اجتماعی بر بدن زنان و مردان است.

جوانان 25 تا 35 ساله بیشتر کرفس را انتخاب کردند. دختران و پسران زیر 18 سال به ترتیب 8 و 6 درصد از مصرف کنندگان کرفس را تشکیل می دهند. تعداد کاربران بالای 65 سال این اپلیکیشن کمتر از یک درصد است.

27 درصد از کاربران مرد بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند

اکثر کاربران زن (59٪) در محدوده وزنی 60-80 کیلوگرم و اکثر کاربران مرد (45٪) در محدوده وزنی 80-100 کیلوگرم قرار می گیرند. اگرچه تنها 3 درصد از کاربران زن بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند، 27 درصد مردان بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند و 7 درصد آنها بیش از 120 کیلوگرم وزن دارند.

این تفاوت‌ها می‌توانند معیارهای اجتماعی وزن ایده‌آل یا تفاوت‌های جنسیتی ذهنی در سبک زندگی یا تغییرات تناسب اندام را نشان دهند.

چاقی و لاغری در مصرف کنندگان کرفس

بر اساس شاخص توده بدنی (BMI)، تقریباً 40 درصد از مصرف کنندگان مرد دارای اضافه وزن و 34 درصد چاق و به طور مرضی چاق هستند. درصد اضافه وزن در میان کاربران زن ۴۰ درصد و ۲۱ درصد چاق و چاق هستند.

  بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک + نکات مهم

بیشتر افراد در تلاش برای کاهش وزن هستند

در کرفس، رژیم های غذایی جداگانه برای گیاهخواران در نظر گرفته شده است که حدود 25 هزار کاربر گیاهخواری را انتخاب می کنند. البته در اپلیکیشن کرفس و در گزارش سالانه آن، رژیم غذایی “وگان” با رژیم “عادی” مقایسه شده است و می تواند این تصور را در بین کاربران ایجاد کند که گیاهخواران “غیر معمول” هستند.

کرفس خاطرنشان می کند که آلرژی به میگو، لوبیا و کدو سبز از شایع ترین انواع آلرژی غذایی در بین مصرف کنندگان آن است و شایع ترین بیماری در بین مصرف کنندگان آن کبد چرب، کم کاری تیروئید و فشار خون بالا است.

در سال گذشته، کاربران بیش از 55 میلیون وعده غذایی را در این اپلیکیشن ثبت کردند که 21000 وعده غذایی تنها توسط یک کاربر ثبت شده است. کاربران کرفس در این مدت بیش از 24 میلیارد قدم پیاده روی ثبت کردند و رکورددار این بخش کاربری است که بیش از یک میلیون و نیم قدم برداشته است.

چقدر پیاده روی برای مصرف کنندگان کرفس

هدف بیش از 60 درصد از مصرف کنندگان کرفس شمارش کالری است و بقیه در برنامه غذایی هستند. بیش از 67000 نفر با استفاده از این اپلیکیشن می خواستند وزن کم کنند و حدود 14000 نفر نیز خواهان کاهش وزن بودند. بدنسازی، راه رفتن معمولی روی سطح صاف و حلقه محبوب ترین فعالیت های ورزشی برای این کاربران بود.

گزارش محدودیت ها برای کرفس

گزارش کرفس داده ها و اطلاعات ارزشمندی در مورد سبک زندگی و تناسب اندام در اختیار ما قرار می دهد. اما محدودیت های آن را باید در نظر داشت. در این گزارش آمده است: «به دلیل حجم زیاد داده ها، برخی از آمارها فقط تخمینی هستند.

  Explorer 1 به زمین بازگشت

برخی از رتبه بندی ها و اطلاعات مانند محبوب ترین ورزش ها بدون آمار نمایش داده می شوند. در برخی موارد آمارها تنها بر اساس جنسیت تقسیم می شوند و از آمار کلی خبری نیست. اطلاعات پس زمینه بیش از حد برای تجزیه و تحلیل دقیق تر در این گزارش وجود دارد.

نباید فراموش کرد که اگرچه جامعه آماری گزارش گسترده است، اما داده های منحصر به فرد برنامه را نمی توان به جامعه تعمیم داد. البته تهیه کنندگان این گزارش چنین ادعایی نداشته اند.

منبع: https://digiato.com/iran-technology-news/overview-karafs-annual-report