10 اثر عجیب DNA نئاندرتال بر سلامت انسان مدرن

حدود دو درصد از ژنوم انسان مدرن حاوی DNA نئاندرتال است. این DNA به ده روش می تواند بر سلامت ما تأثیر بگذارد که به بررسی آنها می پردازیم.

دویست و پنجاه هزار سال پیش، اجداد اکثر مردم مدرن، مناطق اروپا، آسیا و آفریقا را ، کردند و به مناطق سردتر شمالی رفتند. در آنجا، آنها با نزدیکترین خویشاوندان انسانی ما روبرو شدند که اکنون منقرض شده اند – نئاندرتال ها. در طول هزاران سال بعد، DNA نئاندرتال با DNA مهاجران مخلوط شد و به عنوان یک ارث ژنتیکی به ما منتقل شد.

امروز ما می دانیم که تقریبا 2 درصد این از ژنوم انسان های امروزی نئاندرتال ها می آید. به لطف اکتشافات فسیلی و پیشرفت در فناوری های توالی یابی ژنوم، دانشمندان اکتشافات زیادی در مورد DNA که از اجداد باستانی خود به ارث برده ایم، انجام داده اند. آنها دریافتند که DNA نئاندرتال از ده طریق بر سلامت ما تأثیر می گذارد. این شامل:

1- خطر ابتلا به آلرژی

در سال 2016، دانشمندان ژن‌های نئاندرتال را در برخی از انسان‌های مدرن کشف کردند که پروتئین‌های خاص مرتبط با آلرژی را کد می‌کنند. به عبارت دیگر، این پروتئین ها می توانند پاسخ سیستم ایمنی به عوامل بیماری زا را تحریک کنند. بنابراین ژن های منتقل شده از نئاندرتال ها می تواند خطر ابتلا به بیماری های آلرژیک را افزایش دهد.

انسان‌های امروزی ژن‌های مشترک نئاندرتال‌ها را در خانواده‌ای از پروتئین‌ها به نام…TLRارثی است، در سطح سلول ها یافت می شود و نقش مهمی در ایمنی بدن دارد. در واقع آنها اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری زا هستند. TLR ها به میکروب های مهاجم متصل می شوند و سیستم ایمنی را برای واکنش تحریک می کنند.

دانشمندان دریافته اند افرادی که نسخه هایی از ژن TLR را از نئاندرتال ها به ارث برده اند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های آلرژیک هستند. این ممکن است به این دلیل باشد که این گیرنده ها بیش از حد هوشیار هستند و احتمالاً نسبت به آلرژن ها بیش از حد واکنش نشان می دهند.

2- ژن های نئاندرتال و حساسیت به درد

DNA نئاندرتال همچنین ممکن است برخی افراد را نسبت به درد ناشی از سوراخ ، اشیای تیز پوست حساس‌تر کند. مطالعه 2023 در مجلهزیست شناسی ارتباطاتاو نشان داد که مردم آمریکای لاتین هر یک از سه نوع ژن به نامSCN9Aژن SCN9A سیگنال های مرتبط با درد را افزایش می دهد. این نوع ژنتیکی بیشتر در افراد بومی آمریکایی یافت می شود.

نئاندرتال ها و حساسیت به درد

در توضیح این موضوع، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، Kaustubh Adhikari، متخصص ژنتیک آماری در دانشگاه کالج لندن، گفت: «طبیعی است که بدن انسان با ژن‌های خاص نسبت به درد حساس‌تر شود اگر عامل مهمی در زندگی انسان وجود داشته باشد، مانند درد، شانس بیشتری برای بقا به ما می دهد، به طور تکاملی از اجداد ما منتقل شده است.

  هزارمین هواپیمای جنگنده F-35 نیز از خط تولید خارج شد

نتایج فقط نشان دهنده حساسیت درد طبیعی است، نه درد مزمن. درد مزمن دردی است که بیش از دو یا سه ماه طول بکشد.

3- نئاندرتال ها و دیابت نوع 2

مطالعات انجام‌شده در پایین دست انتقال ژن از نئاندرتال‌ها به انسان‌های امروزی نشان داده است که مکزیکی‌ها و دیگر جمعیت‌های آمریکای لاتین ممکن است بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 باشند. بخشی از این افزایش خطر ابتلا به عفونت ناشی از یک جهش ژنتیکی است که از نئاندرتال ها به نام منتقل شده استSLC16A11” او هست.

SLC16A11 در متابولیسم اسیدهای چرب نقش دارد. اسیدهای چرب ممکن است نقش مهمی در ایجاد دیابت نوع 2 ایفا کنند. دیابت نوع 2 با سطوح بالای گلوکز یا قند خون مشخص می شود. این نوع دیابت در واقع شایع ترین نوع دیابت است.

4-حساسیت به نور خورشید و ریزش مو

طبق مطالعه ای که در سال 2021 در مجله منتشر شدارتباطات طبیعتمنتشر شده، برخی از گونه های ژنتیکی نئاندرتال با خطر بالاتر ریزش مو و آفتاب سوختگی در انسان مدرن مرتبط است.

جان کاپرایکی از نویسندگان این مطالعه با گروه تحقیقاتی خود کشف کرد 17 نوع ژن نئاندرتال‌ها که با طاسی مرتبط هستند، مستقیماً بر ریزش مو تأثیر می‌گذارند. محققان همچنین دریافتند که DNA نئاندرتال می تواند افراد را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. به گفته کاپرا، این ویژگی در دوران باستان به عنوان یک مزیت خوب در نظر گرفته می شد زیرا مردم می توانستند از نور محدود خورشید در عرض های جغرافیایی بالا حداکثر استفاده را ببرند.

نئاندرتال

یک مطالعه جداگانه در سال 2017 به طور مشابه نشان داد که تقریبا 66 درصد اروپایی ها نوعی ژن نئاندرتال دارند که با افزایش خطر آفتاب سوختگی در دوران کودکی مرتبط است.

  شهاب 4 به مدار زمین پرتاب شد

5- افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا

در طول همه گیری ویروس کرونا، دانشمندان اطلاعات جدیدی در مورد چگونگی تأثیر DNA نئاندرتال بر سلامت انسان به دست آورده اند. در مطالعه ای که در سال 2020 در این مجله منتشر شدطبیعتمنتشر شد و آنها متوجه شدند که یکی از ژن های نئاندرتال در آن وجود دارد 16 درصد اروپایی ها و 50 درصد ویروسی که توسط افرادی از جنوب آسیا حمل می شود می تواند خطر ابتلا به بیماری های عفونی شدید مانند کرونا را افزایش دهد.

در همین حال، در مطالعه دیگری در سال 2021، دانشمندان دریافتند که یک ژن دیگر می تواند نیاز افراد را به مراقبت ویژه پس از بیماری های عفونی کاهش دهد.

6- اعتیاد به نیکوتین با ژن های نئاندرتال

مطالعه ای که در سال 2016 در مجله منتشر شد، انواع ژنتیکی نئاندرتال ممکن است بر توانایی ما برای ، سیگار تأثیر بگذارد.علوممنتشر شد و نشان می دهد که افراد اروپایی تبار دارای جهش خاصی در ژن نئاندرتال به نام هستند.SLC6A11آنها بیشتر از افرادی که این ژن را ندارند به نیکوتین وابسته هستند. SLC6A11 در واقع پروتئینی را رمزگذاری می کند که در انتقال سیگنال ها بین قسمت های مختلف مغز نقش دارد.

نیکوتین

دانشمندان بر این باورند که چون نئاندرتال‌ها از تنباکو استفاده نمی‌کردند، این ژن احتمالاً در طول وجود آنها نقش متفاوتی در بدن داشته و در طول زمان تکامل یافته و تأثیر کاملاً متفاوتی داشته است.

7- باروری

در سال 2020، مطالعه ای در این مجله منتشر شدزیست شناسی مولکولی و تکاملنتایج منتشر شده نشان می دهد که تقریباً یک زن از هر سه زن در اروپا حامل نوعی از ژن نئاندرتال مرتبط با افزایش باروری است. این ژن همچنین می تواند احتمال خونریزی در ماه های اول بارداری و سقط جنین را کاهش دهد.

به طور خاص، این زنان گیرنده های هورمون ، پروژسترون را از نئاندرتال ها به ارث برده اند. در زنان، پروژسترون به آماده سازی پوشش رحم برای لانه گزینی احتمالی تخمک بارور شده در دوران بارداری کمک می کند. اگر لقاح موفقیت آمیز باشد، پروژسترون از رشد اولیه جنین نیز حمایت می کند.

8- خطر افسردگی با وجود ژن های نئاندرتال

به طور کلی، DNA نئاندرتال در بخش های ژنوم درگیر در مغز کمتر است. از جمله این ژن ها می توان به ژن های مرتبط با عملکردهای شناختی اشاره کرد. با این حال، مطالعه ای در سال 2016 در این مجله منتشر شدعلومدانشمندان انواع DNA نئاندرتال مرتبط با اختلالات دوقطبی مانند افسردگی را کشف کرده اند.

  OpenAI و سایر غول های فناوری باید هنگام راه اندازی پروژه های جدید هوش مصنوعی به دولت ایالات متحده اطلاع دهند

در مقاله خود، نویسندگان این فرضیه را مطرح کردند که مشخص نیست چرا انسان امروزی این ژن ها را حفظ می کند، اما در هر صورت، از نقطه نظر تکاملی، می تواند به قرار گرفتن در معرض نور خورشید مرتبط باشد. در این مقاله، نویسندگان پیشنهاد می‌کنند که خطر ابتلا به افسردگی در انسان‌های مدرن تحت تأثیر سطوح نور است و گونه‌های ژنتیکی نئاندرتال با محافظت در برابر خورشید مرتبط هستند.

9- خطر ابتلا به بیماری وایکینگ

انواع ژن‌های به ارث رسیده از نئاندرتال‌ها ممکن است خطر ابتلا به اختلال دست را افزایش دهندوایکینگ“یا”دوپویترندر این بیماری دست فرد دچار گرفتگی شدید می شود.

نئاندرتال

بیماری وایکینگ زمانی رخ می دهد که بافت زیر پوست در کف دست ضخیم شده و خاصیت ارتجاعی کمتری پیدا می کند. این می تواند باعث سفت شدن و چروک شدن یک یا چند انگشت شود. بیماری Bicester در کشورهای شمال اروپا که در آن گروهی از مردم به نام وایکینگ ها زندگی می کردند شایع ترین است.

در مطالعه ای که در سال 2023 انجام شد، دانشمندان دریافتند 61 نوع ژن خطر بیشتر ابتلا به بیماری دوپویترن با نئاندرتال بودن سه نفر از آنها مرتبط است.

10- خطر ابتلا به بیماری های خودایمنی

ژن‌های مرتبط با ایمنی به ارث رسیده از نئاندرتال‌ها نیز ممکن است در ایجاد بیماری‌های خودایمنی نقش داشته باشند. در این حالت، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های خود حمله می کند.

مطالعه ای در سال 2014 که در مجله منتشر شدطبیعتمنتشر شد و نشان داد که انواع ژنتیکی خاص نئاندرتال در انسان مدرن با خطر ابتلا به دو اختلال مزمن مرتبط است:لوپوسکه بر بسیاری از قسمت های بدن از جمله مفاصل، پوست و کلیه ها و همچنین بیماری تاثیر می گذارد.کروناین بیماری همراه با التهاب روده است.

محققان تقریباً تمام ژن های مرتبط با لوپوس را شناسایی کرده اند 10 درصد اروپایی ها و کمتر از یک درصد از شرق آسیا هستند. این در حالی است که تقریباً 26 درصد اروپایی ها و 8 درصد شرق آسیایی ها نوعی ژن مرتبط با بیماری کرون دارند.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که تأثیر DNA نئاندرتال بر سلامت انسان مهم است. برخی از آلرژی‌ها و بیماری‌هایی که در طول زندگی با آن‌ها مواجه می‌شویم ممکن است به دلیل انتقال ژن‌های نئاندرتال به ما باشد.

منبع: https://digiato.com/articles/unexpected-ways-neanderthal-dna-affects-our-health