26 میلیارد سند در «مادر همه نقض‌ها» به بیرون درز کرد، اما نترسید

پایگاه داده ای از 26 میلیارد پرونده فاش شده کشف شده است که “مادر همه نقض ها” نامیده می شود. خوشبختانه آنقدرها هم که به نظر می رسد بد نیست.

نشت عظیم 12 ترابایتی توسط محقق امنیت سایبری باب دیاچنکو که در کنار تیم Cybernews کار می‌کرد، کشف شد. مشخص نیست که چه کسی مسئول پایگاه داده است، اما حاوی اطلاعات شناسایی و داده های حساس است.

این بدون شک یک خبر بد است. هرگز ایده خوبی نیست که داده های شخصی خود را به صورت آنلاین در معرض دید قرار دهید، جایی که هر کسی بتواند آن را پیدا کند و برای اهداف پلید استفاده کند. با این حال، وضعیت به هیچ وجه آنقدر که به نظر می رسد وخیم نیست.

همچنین ببینید:

نقض داده Xfinity بیش از 35 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهد – آنچه ما می دانیم

این نشت در واقع مجموعه ای گردآوری شده از داده های هزاران نقض قبلی است و به نظر نمی رسد حاوی اطلاعات جدیدی باشد. اگر در مورد امنیت خود مطلع هستید، باید ترس کمی از دیروز داشته باشید. همچنین منطقی است که انتظار داشته باشیم برخی رکوردها تکرار شوند، بنابراین لزوماً 26 میلیارد رکورد منحصر به فرد وجود ندارد.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید از خود راضی باشید. با توجه به حجم بسیار زیاد داده ها و تعداد نشت هایی که پوشش می دهد، احتمال زیادی وجود دارد که داده های شما گنجانده شود، حتی اگر از نقضی باشد که سال ها پیش رخ داده و قبلاً از آن مطلع هستید. این یک یادآوری خوب است که بهداشت امنیتی خود را رعایت کنید و شاید چند کلمه عبور را تغییر دهید.

  دنیس ویلنوو Dune 3 را می سازد

Tencent با 1.5 میلیارد رکورد در مجموعه، بیشترین ضربه را از نشت دریافت کرد. پس از آن پلتفرم رسانه های اجتماعی چینی Weibo با 504 میلیون، MySpace با 260 میلیون، توییتر با 281 میلیون و Wattpad با 271 میلیون قرار دارند. برندهای دیگر عبارتند از LinkedIn، AdultFriendFinder، Adobe، MyFitnessPal و Canva.

سازمان‌های دولتی نیز در امان نبوده‌اند و ایالات متحده، برزیل، آلمان، ترکیه و فیلیپین از جمله سازمان‌هایی هستند که در پایگاه داده جمع‌آوری شده گنجانده شده‌اند.

می‌توانید از ابزارهایی مانند Have I Been Pwned یا Data Breach Checker Cybernews استفاده کنید تا بفهمید آیا قربانی نقض داده شده‌اید یا خیر. و اگر قبلاً این کار را نکرده اید، از یک مدیریت رمز عبور استفاده کنید. این ممکن است از افشای اطلاعات جلوگیری نکند، اما استفاده از رمزهای عبور منحصر به فرد برای همه حساب های شما را بسیار آسان تر می کند.

منبع: https://mashable.com/article/mother-of-all-breaches-leak-26-billion-cybersecurity