ADHD یک مزیت تکاملی در ماجراجویان اولیه انسان در نظر گرفته شد

هر چند در این روزگار اختلال کمبود توجه بیش فعالی ADHD یک اختلال نامیده می شود، اما محققان فرض می کنند که این یکی از ویژگی های انسان های مهاجر اولیه و ماجراجو بوده است. ADHD در انسان های اولیه باعث شد که آنها بهتر بتوانند منابع غذایی پیدا کنند و از یکنواختی دور شوند. اکنون، در دنیایی که انسان ها نیازی به شکار منابع غذایی ندارند، ADHD خود را به صورت اضطراب نشان می دهد و به عنوان یک اختلال در نظر گرفته می شود.

بر اساس مقاله ای که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده است، ADHD، که معمولا یک اختلال ژنتیکی است و اکنون به عنوان یک ویژگی منفی در نظر گرفته می شود، ممکن است در اجداد اولیه ما یک مزیت بوده باشد. محققان این سوال را مطرح می کنند که اگر ADHD یک ویژگی منفی است، چرا سال هاست که ژنتیکی در انسان باقی مانده است؟ این امر محققان را بر آن داشت تا مزایای تکاملی ADHD را در نظر بگیرند.

مزایای تکاملی ADHD در ماجراجویان اولیه انسان

از ADHD بهره مند شوید

تصور کنید که شما عضو یک قبیله سرگردان از انسان های اولیه هستید. قبیله شما با مزرعه ای پر از میوه روبرو می شود و همه با یک سوال بزرگ روبرو می شوند. آیا در مزرعه مستقر می‌شوید و از میوه‌های خود می‌خورید تا زمانی که تمام میوه‌ها تمام شود، یا به سرعت آنچه را که می‌توانید بدست می‌آورید و به جستجوی غذای بیشتر ادامه می‌دهید؟

برای پاسخ به سوال بالا و درک اینکه آیا ADHD نشان دهنده یک مزیت تکاملی است یا خیر، محققان دانشگاه پنسیلوانیا یک بازی جالب ساختند که در آن بازیکنان مختلف را آزمایش کردند. در این بازی به شرکت کنندگان 8 دقیقه فرصت داده شد تا با قرار دادن نشانگر ماوس بر روی یک بوته، تا آنجا که ممکن است انواع توت ها را جمع آوری کنند. هر بار که آنها یک بوته را برداشت می کنند، توانایی برداشت بازیکن اندکی کاهش می یابد، اما اگر آنها به یک بوته جدید منتقل شوند، جریمه زمانی دریافت می کنند.

  روال سلامتی جدید گوئینت پالترو مدیتیشن با چشمان باز است - با یک برنامه.

شرکت کنندگان باید یا با همان درختچه قابل اعتماد پر از توت می ماندند یا وقت خود را برای امتحان درختچه دیگر تلف می کردند تا ببینند آیا می توانند میوه بیشتری پیدا کنند.

بر 450 نفر همه شرکت کنندگان در این آزمایش به طور همزمان برای علائم ADHD غربالگری شدند. جای تعجب نیست که محققان دریافتند کسانی که نمرات ADHD بالاتری داشتند سریعتر از سایرین به بوته های جدید رفتند، اما مهمتر از آن این بود که افراد مبتلا به ADHD تمایل به جمع آوری مقدار بیشتری از توت ها داشتند. در مجموع افراد مبتلا به ADHD امتیاز بیشتری در این بازی کسب کردند.

با توجه به نتایج این آزمایش، محققان می گویند که این اختلال در واقع یکی از ویژگی های انسان های اولیه بوده است. ADHD باعث می شود افراد منابع غذایی فعلی خود را کنار بگذارند و برای کشف بیشتر به مکان های مختلف بروند.

منبع: https://digiato.com/interdisciplinary/adhd-may-have-been-evolutionary-advantage