Sideloading به iOS می آید. یک تغییر اساسی در سیستم عامل اپل

با قابلیت sideloading در iOS 17.4، کاربران اتحادیه اروپا می توانند برنامه های مورد نظر خود را از منابعی غیر از اپ استور دانلود و نصب کنند. این تغییر که مطابق با قانون بازارهای دیجیتال (DMA) ایجاد شده است، محدودیت های قبلی برای دانلود برنامه ها را حذف می کند و به کاربران آزادی بیشتری برای استفاده از آنها می دهد.

بارگذاری جانبی، مزایا و معایب

Sideloading به کاربران اتحادیه اروپا این امکان را می دهد که برنامه ها را از منابع شخص ثالث دانلود کنند بدون اینکه مجبور باشند با محدودیت های فروشگاه App اپل مقابله کنند. این ویژگی مدت هاست که در دستگاه های اندرویدی وجود داشته و طیف وسیعی از اپلیکیشن ها را در اختیار کاربران قرار می دهد، اما اپل به دلایل امنیتی از ارائه چنین قابلیتی اجتناب کرده است.

اگرچه منطق کوپرتینویی درست به نظر می رسد، اما منتقدان معتقدند که چنین رویکردی نوآوری و رقابت را خفه می کند و حق انتخاب را از کاربران سلب می کند. اکنون، قانون بازارهای دیجیتال یا به اختصار DMA، سازندگان تلفن همراه از جمله اپل را مجبور کرده است تا شرایطی را برای نصب برنامه ها از منابع شخص ثالث فراهم کنند.

بارگذاری جانبی

در اینجا مزایای بارگذاری جانبی وجود دارد:

  • به برنامه هایی که در اپ استور نیستند دسترسی داشته باشید
  • گزینه های بیشتر در نصب و کنترل برنامه های نصب شده
  • ظهور اپ استورهای جدید که تنوع گسترده تری از برنامه ها را نسبت به اپ استور اپل ارائه می دهند
  رصدخانه فضایی مادون قرمز پرتاب شد

با وجود ویژگی های فوق، نگرانی هایی در مورد بارگذاری جانبی وجود دارد که باعث شده است برخی از کاربران در مورد دانلود برنامه ها از منابع خارجی تردید داشته باشند. به عنوان مثال، برنامه های نصب شده از فروشگاه های برنامه دیگر می توانند تلفن و داده های شما را در معرض بدافزار و کدهای مخرب قرار دهند. البته اپل برای حل این مشکل از قابلیتی استفاده کرده است که نرم افزارهای نصب شده را اسکن می کند و در صورت شناسایی بدافزار یا عناصر ناایمن، اجرای نرم افزار را متوقف می کند و نصب نرم افزارهای دیگر آن اپ استور را مسدود می کند.

بارگذاری جانبی

طبق دستورالعمل‌های منتشر شده در سایت توسعه‌دهنده اپل، برخی از ویژگی‌های iOS مانند کنترل‌های والدین، زمان صفحه و Spotlight با برنامه‌های فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث نیز در دسترس هستند. با این حال، تعدادی از برنامه های دیگر مانند Ask to Buy و محدودیت های خرید درون برنامه ای با این برنامه ها کار نمی کنند.

بارگیری جانبی در اروپا

Sideloading فقط برای کاربران اتحادیه اروپا در دسترس است و اپل به دلیل نگرانی های امنیتی اجازه آن را در مناطق دیگر نمی دهد. آمریکایی ها اعلام کردند که بارگذاری جانبی نیازمند فرآیندها و فناوری های جدیدی است که هنوز آزمایش نشده اند و به نظر می رسد نیاز به توسعه بیشتری دارند.

طبق 9to5Mac، اپل آدرس ثبت شده، مکان فعلی، منطقه فعلی iOS و نوع دستگاه شما را بررسی می کند تا امکان بارگذاری جانبی را فراهم کند. بنابراین، اگر خارج از اتحادیه اروپا هستید، نمی توانید به سادگی مکان خود را تغییر دهید یا از VPN برای دانلود برنامه ها استفاده کنید. علاوه بر این، به نظر می رسد که اپل فروشگاه App را به دو نسخه تقسیم خواهد کرد. یک نسخه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نسخه دیگر بقیه جهان را پوشش می دهد. به نظر می‌رسد هدف از این اقدام آسان‌تر ، تبعیت اپل از قوانین اتحادیه اروپا بدون ایجاد تغییرات در بازارهای دیگر کشورها است.

  Venera 3 اولین کاوشگری بود که بر روی زهره فرود آمد
بارگذاری جانبی

همچنین، برای اینکه بارگذاری جانبی در سایر قاره ها وجود داشته باشد، اپل باید چندین موضوع از جمله قوانین رقابت، امنیت نرم افزار و تجربه کاربری را در نظر بگیرد. اخبار تا کنون حاکی از وجود قابلیت sideloading برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، اما شاید در آینده به صورت محدود در برخی از کشورهای قاره دیگر آزمایش شود و سپس در دسترس کاربران آیفون در سراسر جهان قرار گیرد. جهان

شرایط حضور فروشگاه های اپلیکیشن در iOS

AltStore تاکنون تنها به عنوان اولین اپلیکیشن شخص ثالث iOS حضور خود را اعلام کرده است و در حال حاضر خبری از سایر اپلیکیشن ها نیست. یکی از مواردی که مانع وجود فروشگاه های کوچک اپلیکیشن در iOS شده است، پول است. در واقع، برای ارائه دانلود در خارج از اپ استور، توسعه دهندگان باید اعتباری معادل ۱ میلیون یورو از یک موسسه مالی دارای رتبه A مانند Moody’s یا Fitch دریافت کنند.

بارگذاری جانبی

علاوه بر این، اپل هزینه دیگری به نام Core Technology Fee را برای توسعه‌دهندگانی که از فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث استفاده می‌کنند، معرفی کرد تا پس از ۱ میلیون بارگیری اپلیکیشن، برای هر نصب اضافی ۰.۵۰ یورو بپردازند. کوپرتینویی ها پیش بینی کردند که کمتر از 1 درصد از توسعه دهندگان (مانند برنامه های محبوب و خاص) مشمول پرداخت چنین هزینه هایی هستند و برای 99 درصد از آنها اینگونه نخواهد بود.

بارگذاری جانبی

محدودیت ها و هزینه هایی که اپل در نظر می گیرد می تواند باعث ایجاد تنش در بین توسعه دهندگان شود. اخیراً، Spotify، پلتفرم محبوب استریم موسیقی، مخالفت خود را با هزینه های فناوری پایه اعلام کرده و مدیر عامل آن، دانیل اک، گفته است که در صورت پرداخت این هزینه ها، هزینه جذب مشتری افزایش می یابد.

  Ayaneo's Next Lite یک رقیب 299 دلاری Steam Deck با SteamOS غیر رسمی است.

اگرچه DMA باعث شد اپل در iOS بارگذاری جانبی داشته باشد، اما این پایان راه نیست و تغییرات دیگری مانند به‌روزرسانی خودکار برنامه‌های دانلود شده از فروشگاه‌های برنامه جایگزین احتمالاً در راه است.

منبع: https://digiato.com/tech/sideloading-comes-to-ios